خبر های مهم
خانه / جهان / اختلاف عمیق امریکا و کوریای شمالی، حل شدنی نیست!

اختلاف عمیق امریکا و کوریای شمالی، حل شدنی نیست!

باوجود توافق رییس‌جمهوری امریکا و رهبر کوریای شمالی به نظر می‌رسد دو طرف برخلاف ادعاهای مطرح شده هیچ حرکتی به سمت اقدامات غیرقابل بازگشت نمی‌کنند.
برگزاری دیدار تاریخی میان دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا و کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی در سنگاپور نقطه عطفی در روابط میان دو کشور بعد از حدود 70 سال خصومت و دشمنی بود. اگر چه پیش از این مقامات رده بالایی از دو کشور دیدار کرده بودند اما هیچ یک از رهبران دو کشور با یکدیگر دیدار نکرده بودند. از همین رو بسیاری از ناظران و تحلیلگران دیدار ترمپ و کیم را در روابط تنش آلود میان 2 طرف بسیار مهم ارزیابی میکردند.
با گذشت 2 ماه از این دیدار اکنون این سوال پیش می آید که آیا این تحول مهم باعث بهبود روابط امریکا و کوریای شمالی شده است؟ آیا میتوان نشست سنگاپور را نقطه عطفی در روابط آنها قلمداد کرد؟
پس از گمانه زنیهای فراوان درباره عدم پیشرفت در مذاکرات میان پیونگ یانگ و واشینگتن که پس از سفر ماه گذشته مایک پومپئو وزیر خارجه ایالت متحده آشکار شد، جان بولتون مشاور امنیت ملی ارگ سفید اخیرا صریحا اعتراف کرد که کوریای شمالی در زمینه خلع سلاح اتومی هیچ کاری نکرده است.
شبکه خبری سی ان ان نیز به نقل از منابع دپلوماتیک گزارش داد که کوریای شمالی طی چند هفته گذشته پیشنهادهای مختلف و مکرر امریکا در زمینه خلع سلاح اتومی این کشور، پروگرام زمانبندی برای اجرای خلع سلاح و.. را رد کرده است. در طرف مقابل، دولت کوریای شمالی هم با صدور اعلامیه ای امریکا را به تلاش برای افزایش تحریم و فشار علیه پیونگ‌یانگ متهم و تأکید کرد که اگر واشینگتن به تکرار سناریوی تاریخ مصرف گذشته همیشگی ادامه دهد، روند اتومی‌زدایی از شبه‌جزیره مختل می‌شود. این اعلامیه با اشاره به اقدامات روزهای اخیر واشینگتن از جمله فشار به نهادهای بین‌المللی برای ممانعت از اعزام تیم‌های ورزشی کوریای شمالی به مسابقات خارجی، توهین به یک طرف گفت‌وگو و ریختن آب سرد بر تلاش‌های صادقانه کوریای شمالی، آنها را اقدامی احمقانه توصیف کرده است.
برخلاف ادعای مقامات امریکایی که بارها عدم پیشرفت در مذاکرات را رد کرده بودند، شواهد نشان می‌دهد که دو طرف بر سر مسایل کلیدی دچار اختلاف عمیق هستند.
مهمترین انتظاری که واشینگتن و پیونگ یانگ از نشست سنگاپور داشتند انجام اقدامات غیر قابل بازگشت و پایدار از سوی هر دو طرف بود.
اما اظهارات مقامات دو کشور نشان میدهد که دو طرف حتی به سمت انجام اقدامات غیرقابل بازگشت نیز در حرکت نیستند. هدف اصلی امریکا از توافق سنگاپور خلع سلاح اتومی سریع شبه جزیره کوریا است و هدف اصلی کوریای شمالی نیز تضمین امنیتی برای بقا و لغو تحریمهای اقتصادی همزمان با گامهای مربوط به خلع سلاح بود.
اگر بخواهیم دستاوردهای نشست سنگاپور را ردیف کنیم باید بگوییم که غیر از خوشبینی کاذب در زمینه بهبود روابط کوریای شمالی و امریکا دستاورد بادوام دیگری را نمیتوان برای آن تا این لحظه تصور کرد. تعلیق رزمایشهای نظامی امریکا و کوریای جنوبی در شبه جزیره کوریا، توقف آزمایشهای اتومی و راکتی کوریای شمالی، بازگرداندن بقایای اجساد نظامیان امریکایی در جنگ کوریا، تعطیلی سایت آزمایش اتومی در کوریای شمالی همگی اقداماتی هستند که منتقدان میگویند اقدامات قابل بازگشت و یا حداقلی هستند که هیچکدام از اهداف دو طرف از نشست سنگاپور را برآورده نکرده است و به محض تشدید تنشها ممکن است هر لحظه از سرگرفته شوند.
برخی از تحلیلگران امریکایی می‌گویند که هدف کیم جونگ اون از نشست سنگاپور تقویت پرستیژ بین‌المللی کوریای شمالی، خارج کردن این کشور از انزوا و ارایه یک چهره صلح طلبانه از خود بود. رهبر کوریای شمالی قصد داشت نشان دهد که کوریای شمالی حامی مذاکره است و در صورت احترام متقابل خواستار حل مشکلات فیمابین است. از نظر تحلیلگران امریکایی، کیم جونگ اون در این زمینه موفق عمل کرده است و از این رو وی را می‌توان برنده واقعی نشست تاریخی سنگاپور قلمداد کرد.
واقعیت این است که برای برطرف کردن خصومتهای 70 ساله میان دو کشور، 2 ماه زمان بسیار کمی برای ارزیابی است. اما در همین زمان کوتاه نیز برخی اظهارات و جهت گیریهای دو طرف نشان می‌دهد که روابط میان واشینگتن و پیونگ یانگ خاصتاً به دلیل سابقه بد ایالات متحده در عرصه بین المللی به این زودی‌ها بهبود نخواهد یافت. برخلاف اظهارات ترمپ بعد از دیدار با کیم که گفته بود دیگر شاهد تهدید اتومی کوریای شمالی نخواهیم بود ممکن است طی آینده نزدیک شاهد یک آزمایش راکتی یا اتومی از کوریای شمالی باشیم که در این صورت همه چیز به نقطه صفر بازخواهد گشت.
کوریای-شمالی-امریکا

درباره‌ی خبرگزاری عقاب

عقاب؛ بیانگر آرمان های دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شماست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>