وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

گزارشی تکان دهنده از جنایات اردوی ملی بریتانیا در افغانستان

گزارشی تکان دهنده از جنایات اردوی ملی بریتانیا در افغانستان

مأموران ویژه‌ی اردوی ملی بریتانیا «SAS» در افغانستان بارها زندانیان و مردان غیرمسلح را در شرایط مشکوک کشته‌اند…
بربنیاد گزارش بی‌بی‌سی انگلیسی، گزارش‌های نظامیِ تازه‌بدست‌آمده حاکی از آن است که یک واحد نیروهای ویژه‌ی بریتانیا ممکن است طی یک مأموریت شش‌ماهه، ۵۴ نفر را به‌طور غیرقانونی کشته باشد.

بی‌بی‌سی شواهدی پیدا کرده است که نشان می‌دهد جنرال سر مارک کارلتون اسمیت، رییس سابق نیروهای ویژه‌ی بریتانیا در مورد ادعاهای قتل‌های غیرقانونی مطلع بوده، اما مدارک را به پولیس نظامی سلطنتی بریتانیا منتقل نکرده است.

کارلتون اسمیت که ماه گذشته رییس اردوی ملی بریتانیا شد، از اظهار نظر درباره‌ی این ماجرا خودداری کرده است.

بی‌بی‌سی نوشته است که صدها صفحه از گزارش عملیات نیروهای ویژه‌ی بریتانیا را تجزیه و تحلیل کرده است. از جمله گزارش‌های بیش از ده‌ها حمله‌ی کشتن یا دستگیری را که توسط یک واحد نیروهای SAS در هلمند در سال‌های ۲۰۱۰/۱۱ انجام شده است.

افرادی از اعضای نیروهای ویژه‌ی بریتانیا که در عملیات شرکت داشته، گفته‌اند که شاهد کشتن افراد غیرمسلح توسط مأموران SAS در طول حملات شبانه بوده‌اند.

چندین نفر که با نیروهای ویژه خدمت می‌کردند، گفتند که واحدهای SAS برای بدست آوردن بیشترین کشته‌ها با یک‌دیگر رقابت می‌کردند.

بی‌بی‌سی نوشته است که ایمل‌های داخلی نشان می‌دهند که افسران در بالاترین سطوح نیروهای ویژه از وجود نگرانی در مورد قتل‌های غیرقانونی احتمالی آگاه بودند، اما علی‌رغم الزام قانونی، به پولیس نظامی گزارش نداده‌اند.
وزارت دفاع بریتانیا گفته است که نمی‌تواند در مورد این اتهامات اظهار نظر کند، اما امتناع از اظهار نظر نباید به‌عنوان پذیرش صحت واقعی ادعاها تلقی شود.
یک سخن‌گوی وزارت دفاع گفته است که نیروهای بریتانیا با شجاعت و حرفه‌ای در افغانستان خدمت کرده‌اند.
نیروهای برخی دیگر از کشورهای عضو ناتو در افغانستان نیز طی دودهه‌ی اخیر، متهم به ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان شده‌اند.

Comments are closed.