وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

مراسم بزرگداشت فردوسی در انجمن ادبی ایران و انجمن مفاخر

مراسم بزرگداشت فردوسی در انجمن ادبی ایران و انجمن مفاخر

همزمان با روز ملی فردوسی در ۲۵ اردیبهشت/ ثور ۱۴۰۱، دایره المعارف ایرانشناسی و بنیاد جهانی سبزمنش در صبح و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در بعد از ظهر میزبان تعداد زیادی از شاهنامه پژوهان، ایران شناسان، ادبدانان، شاعران و هنرمندان بودند. در مراسم انجمن ادبی ایران، پس از سخنان آغازین و خیرمقدم گویی توسط خانم دکتر پریوش ابراهیمی، نخست پروفسور حسن امین (رئیس انجمن ادبی ایران و دبیرکل علمی پژوهشی بنیاد جهانی سبزمنش) به سخنرانی پرداخت. این سخنران  که خود خالق شاهنامه امین در تکمیل و تتمیم شاهنامه فردوسی است،  گفت: شاهنامه فردوسی  بزرگترین میراث مکتوب  فارسی زبانان، محسوب می شود و از نظر ادبی اثری ماندگار، سترگ و بی نظیر است.

در این گردهمایی با شکوه با حضور محترم الحاج دکتر بسم الله شریفی موسس و  دبیر کل اجرایی بنیاد جهانی سخن گستران سبزمنش و تعدادی از اعضای ارشد بنیاد سبزمنش مانند خانم ها دکتر پریوش ابراهیمی شاعر و استاد دانشگاه، دکتر مرجان آزرم نوایی نویسنده و حقوقدان و آلا سعیدی بازیگر و هنرمند برگزار شد، پروفسور امین خاطر نشان کرد که پاسداشت فردوسی و ترویج شاهنامه وظیفه همه ما گویشوران و سخن گستران پارسی دری می باشد و امیدوارم نسل های بعدی قدر دان کوشش های این شاعر بزرگ باشند.

پروفسور امین افزود: برخی از مورخان تصور می‌کنند که شاهنامه به سفارش و با حمایت سلطان محمود غزنوی سروده شده است ، در حالی که فردوسی چندین سال جلوتر از مسند نشینی محمود غزنوی شاهنامه را شروع کرده بود و روایتی که می‌گوید شاهنامه با دستور شاه غزنوی سروده شده است، سخن خطا وناسنجیده ای است.

پروفسور امین اضافه کرد که شاهنامه  نسب نامه فرهنگی  همه اقوام و ملل حوزه تمدنی مشترک ایران بزرگ و یکی از مهم تربن آثار حماسی جهان است که علاوه بر نظم  اساطیر و داستانهای پهلوانی،  خردنامه ای مشحون از حکمت و معرفت نه تنها برای ایرانیان بلکه برای نوع بشر است. ابیاتی مانند «میازار موری که دانه کش است»، پیام انحصاری به مردم یک کشور نیست، بلکه به همه انسان هاست‌.

دکتر بسم الله شریفی، مؤسس و دبیرکل بنیاد جهانی سبزمنش در این مراسم بزرگ، شاهنامه را كتاب خرد، حديث اخلاق، مرجع عيارى، آیین جوانمردی، داستان عشق، تاریخ نیاکان و حماسه‌ی جاویدان انسانيت ناميد و با سرودن قطعه شعرش که بیانگر همگرایی و همزبانی بود به سخنرانی­اش پایین داد.

سخنران سوم دکتر عبدالرضا سعیدیان استاد چشم پزشکی دانشگاه تهران و شاعر، سخنران چهارم دکتر ناصر تکمیل همایون استاد  پژوهشگاه علوم انسانی و ایرانشناس معروف و سخنران پنجم رضا بنفشه خواه بازیگر پیشکسوت بودند. سخنرانی های کوتاه بعدی به وسیله دکتر بهنام دارابی مدیر موسسه مدارا و مهندس احمد کجوری انجام شد.

در این نشست شاهنامه خوانی وسیله یسنا دختر بچه شاهنامه خوان با استعداد ، موسیقی توسط استادان  جهانی، معصومی و بهشتی، شعرخوانی توسط محمدتقی حرابادی و بتول مومن اجرا شد و در پایان از کتاب «ارمغان شعر و ترانه» اثر محمود رفیعی متخلص به یادها رونمایی به عمل آمد.

در نشست انجمن آثار و مفاخر که بعد از ظهر با حضور  تعدادی از همین استادان از جمله پروفسور امین و دیگر استادان و نیز تعداد بیشتری از علاقه مندان برگزار شد، سخنرانان اصلی عبارت بودند از:  دکتر حسن بلخاری رییس انجمن، دکتر قدمعلی سرامی، دکتر علی رواقی، دکتر امیرحسین ماحوزی و … در این نشست، شاهنامه خوانی به وسیله استاد امیر صادقی اجرا شد و بدین گونه حق فردوسی تا اندازه ای ادا شد.

Comments are closed.