وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

در۵ ماه گذشته بیش از یک میلیون شهروند افغانستان به ایران مهاجرت کرده‌اند

در۵ ماه گذشته بیش از یک میلیون شهروند افغانستان به ایران مهاجرت کرده‌اند

روزنامه نیویورک تایمز با ارائه یک گزارش تحقیقی گفته که در پی تحولات اخیر و بحران اقتصادی در افغانستان، بیش از یک میلیون تن از مرزهای جنوب غربی کشور به ایران مهاجرت کرده‌اند.

خبرگزاری عقاب:  نیویورک تایمز روز چهارشنبه(۱۳ دلو) با ارائه این گزارش نوشته که این رقم از ماه اکتوبر ۲۰۲۱ تا پایان جنوری سال ۲۰۲۲ به ثبت رسیده است.

نویسند‌گان این گزارش به نقل از سازمان‌های امدادرسان می‌گویند که به طور تخمینی روزانه ۴ تا ۵ هزار نفر وارد ایران می‌شوند.

نیویورک تایمز در مصاحبه با مسافران این راه دریافته است که شمار زیادی از آنان رفتن به ایران را تنها گزینه برای نجات جان‌شان از گرسنگی و ترس می‌دانند.

نجف اخلاقی، یک از تن از مسافران گفته است: «گزینه دیگری برای من وجود ندارد، من نمی‌توانم به عقب برگردم».

دیوید منسفیلد، پژوهشگری که موضوع مهاجرت مردم افغانستان را دنبال کرده، افزوده که میزان مهاجرت به ایران و پاکستان در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته چهار برابر افزایش یافته است.

این در حالی است که آنتونیو گوتریش، دبیر کل سازمان ملل اخیراً زند‌گی مردم افغانستان را  «جهنم یخ‌زده» توصیف کرده است.

گفتنی است که مشکلات اقتصادی و بیکاری به وجود آمده در پی تحولات اخیر در کشور از عمده‌ترین دلایل مهاجرت شهروندان افغانستان به بیرون از کشور است که البته مشکلات متعددی را برای کشورهای همسایه از جمله ایران به همراه داشته است.

ماه گذشته وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران نیز گفته بود که بیش از 800 هزار مهاجر افغانستانی از طرق مختلف قانونی و غیرقانونی در پی تحولات اخیر، وارد این کشور شده‌اند. در قبال ورود این میزان بزرگ مهاجرین به ایران، تاکنون کمک قابل توجهی از سوی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی به این کشور جهت رسیدگی به وضع مهاجرین تازه‌وارد و همچنین بیش از سه میلیون مهاجری که از سال‌ها قبل در ایران به سر می‌برند، صورت نگرفته است.

Comments are closed.