وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

هشدار طالبان به امریکا: از ۲۶ دلو؛ درس بگیرید و به اشغال ناروا پایان دهید!

165

همزمان با فرارسیدن ۲۶ دلو؛ سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان، گروه طالبان به امریکا و متحدانش هشدار داده که «از سرنوشت اتحاد شوروی سابق و تجارب ناکام ۲۰ سال اشغال کنونی درس بگیرند و به اشغال ناروای خود نقطه پایان بگذارند».
‌ این گروه، روز (یک‌شنبه، 26 دلو) ضمن تبریک سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان، آن را یک «تهاجم بزرگ» توصیف کرده و گفته‌است که «شوروی‌ها به تاریخ ۲۶ دلو سال ۱۳۶۷ شمسی با گردن خمیده و شکست‌خورده، به فرار از افغانستان وادار شدند».

این گروه به این مناسبت، طی اعلامیه‌ای گفته‌است: «ما به شرکای اشغال کنونی افغانستان صدا می‌کنیم که از سرنوشت اتحاد شوروی سابق و تجارب ناکام ۲۰ ساله اشغال کنونی درس بگیرند و به اشغال ناروای خود نقطه پایان بگذارند».

در بیانیه طالبان آمده‌است که «تاریخ ۲۶ دلو این حقیقت را ثابت می‌کند که اشغالگران اگر هر اندازه نیرومند باشند؛ اما در برابر مقاومت برحق افغان‌ها بالاخره به شکست محکوم می‌شوند».

32 دو سال قبل از امروز، ارتش سرخ شوروی پس از 10 سال جنگ در افغانستان، تصمیم خروج را گرفت.

در این جنگ 10 ساله، بیش از یک میلیون افغان کشته شدند و شمار زیادی هم آواره گردیدند.

نیروهای شوروی نیز با تحمل حدود 15 هزار کشته، بیش از 6 هزار زخمی و صدها تن مفقود، این کشور زخم‌خورده را در 26 دلو 1367 ترک کردند.

در حال حاضر بحث خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان داغ است.

مطابق توافق‌نامه دوحه، نیروهای امریکایی باید تا پایان ماه می افغانستان را ترک کنند؛ اما دولت امریکا می‌گوید، این ضرب‌الاجل را رعایت نخواهند کرد.

در عین حال نیروهای ناتو می‌گویند، با توجه به شرایط افغانستان تصمیم به حضور یا خروج خواهند گرفت.

این مواضع، خروج نیروهای خارجی را با ابهام رو به رو کرده و بر بنیاد برخی گزارش‌ها، طالبان خود را برای یک جنگ خونین پس از ماه می آماده می‌کنند. (آوا)

Comments are closed.