وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

از ویروس کرونا تا بازماندن 9 میلیون دانش‌آموز از تعلیم و آموزش

آگاه مسائل اجتماعی در بلخ می‌گوید که شیوع ویروس کرونا در افغانستان سبب شده تا ۹ میلیون متعلم در سطح کشور از تعلیم باز بمانند و حدود ۲ هزار معلم که در مکاتب و دانشگاه‌های خصوصی مشغول تدریس بودند خانه‌نشین شوند.

جمشید فردی استاد دانشگاه و آگاه مسائل اجتماعی، طی سخنانی در برنامه “چگونه می‌توان از توسعه اقتصادی پایدار پس از بحران مرض کرونا اطمینان حاصل کرد” گفت: شیوع ویروس کرونا در افغانستان سبب شد که ۹ میلیون متعلم در کشور از تعلیم باز بمانند و حدود ۲ هزار معلم که در مکاتب و دانشگاه‌های خصوصی مشغول بودند خانه‌نشین شوند.

وی افزود که ملت و حکومت افغانستان برای پیشگیری از آسیب‌های جدی ویروس کرونا آمادگی نداشتند.

فردی بیان کرد که حکومت افغانستان بخصوص وزارت تحصیلات عالی در سیستم آموزش آنلاین مشکلات جدی دارد و باید از این به بعد طرح‌های پیشگیرانه، اولویت کاری حکومت در مواقع اضطراری باشد و حکومت‌داری آنلاین مد نظر گرفته شود.

او می‌گوید: هم‌گرایی دیجیتالی باید ایجاد و تقویت گردد.

این استاد دانشگاه افزود که شیوع ویروس کرونا حتی دین مردم را به چالش کشید تا جایی که مردم نتوانستند تجمعات دینی خود را دایر نمایند.

وی گفت که ویروس کرونا در جمهوری اسلامی افغانستان پیامدهای سیاسی نیز داشته است و یکی از آنها تعلیق گفتگوهای صلح بود که به آن آسیب جدی رسانده شد.

جمشید فردی اظهار داشت که ویروس کرونا جهان را متشنج ساخت و تلنگری شد تا اینکه بسیاری از موارد جدی مد نظر گرفته شود و افغانستان هم باید روی نظام حکومتداری الکترونیک کار کند تا مراودات ما با جهان قطع نشود و باید از طریق تکنالوژی این مراودات را ممکن بسازیم.

نام‌برده می‌افزاید که بحران کرونا بایستی در افغانستان آسیب‌شناسی علمی و آکادمیک شود. این آسیب‌شناسی باید از سوی نهادهای بین‌المللی صورت بگیرد تا برای مشکلات راه‌حل ارائه نموده و توسعه پایدار را تقویت نماییم.

در همین حال داکتر محمد افضل حدید رییس شورای ولایتی بلخ می‌گوید ویروس کرونا یک لرزه بزرگ را در وجود ملت افغانستان وارد کرد و سبب شد تا مردم در یک شرایط بحرانی قرار بگیرند.

وی گفت؛ عواقب یا پس لرزه‌های ویروس کرونا هنوز دامن‌گیر ملت است، همه باید با آگاهی برای فردای بهتر کشور تصمیم‌گیری نمایند و صدای خود را در راستای صلح‌خواهی و آسیب‌های ویروس کرونا بلند کنند.

همچنان شهروندان شهر مزارشریف در این رابطه می‌گویند که قرنطین‌ها و پیامد ویروس کرونا اقتصاد مردم را در حد صفر رسانده است و با فرارسیدن فصل سرما می‌توان گفت که فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

آنان گفتند که حکومت باید راهکار عمومی را برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم ارائه کند و سپس آن را در عرصه عمل پیاده نماید تا مردم بیشتر از این آسیب نبینند.

شایان ذکر است که شیوع ویروس کرونا از شروع سال جاری تاکنون هزاران تن کارگر را بیکار و فعالیت صدها فابریکه را متوقف ساخته است.
عزیزالله عزیزی، خبرنگار بخش اجتماعی عقاب نیوز

Comments are closed.