وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان به بندر چابهار

ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان به بندر چابهار
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: مدیرکل بنادر و دریانوردی ولایت سیستان و بلوچستان ایران با بیان این خبر گفت: این کشتی حامل محموله شکر صادراتی بخش خصوصی کشور هند به افغانستان است که در قالب ۷۰ دستگاه کانتینر به وزن هزار و ۸۹۰ تن، سه‌شنبه(4 سنبله) به طور مستقیم از بنادر هند وارد بندر شهید بهشتی چابهار شد.

مهندس بهروز آقایی با بیان اینکه این اولین محموله صادراتی هند به افغانستان توسط بخش خصوصی این کشور و از طریق بندر چابهار است، ادامه داد: “در پی افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی، انتقال کالاهای هند به افغانستان از طریق این بندر استراتژیک آغاز شد که البته عمده این کالاها دولتی بود، اما بخش خصوصی هند نیز برای ارسال محمولات تجاری به افغانستان بهره‌گیری از ظرفیت بندر چابهار را آغاز کرد”.

این مقام مسئول اضافه کرد: این برای اولین بار است که بخش خصوصی هند و افغانستان از زیرساخت‌ها و تجهیزات مدرن بندر شهید بهشتی چابهار و امتیازات تعرفه‌ای آن برای مبادلات تجاری خود استفاده می‌کنند.

او اذعان کرد: پیش از این بخش خصوصی افغانستان، بندر شهید بهشتی چابهار را برای صادرات محمولات عادی و یخچالی خود به هندوستان و کشورهای شرق دور انتخاب کرده بود که از ابتدای امسال با رونق چشمگیری همراه بوده است.

آقایی با اشاره به این که این محموله پس از انجام تشریفات اداری و گمرکی، به سمت مقصد ترانزیت می‌شود، تصریح کرد: این توفیق حاصل توافق تجاری بخش خصوصی دو کشور، همکاری خطوط کشتیرانی و تلاش بی‌وقفه تیم تخصصی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ایران ابراز امیدواری کرد: با تداوم سرویس منظم کشتیرانی بین بنادر موندرا و ناواشیوا هند و بندر چابهار زمینه تداوم این گونه نقل و انتقالات بیش از پیش مهیا شود.

Comments are closed.