وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز

نی: باید عاملان حکومتی خشونت علیه خبرنگاران محاکمه شوند

139

مسوولان نی یا حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گویند که برای مبارزه با “فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملان خشونت علیه خبرنگاران” عاملان حکومتی این خشونت‌ها محاکمه شوند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ امروز شنبه دوم نوامبر برابر است با روز جهانی مبارزه با “فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملان خشونت علیه خبرنگاران”.

بر اساس گزارش سالانۀ کمیتۀ جهانی حفاظت از خبرنگاران یا CPJ افغانستان در رده‌بندی سال 2019 کشورهای جهان از لحاظ عدم پی‌گیری قانونی عاملان قتل خبرنگاران، در جایگاه ششم قرار دارد.

نی با نشر اعلامیه‌ای گفته که به باور این نهاد با توجه به عرف رایج و سنتی بودن جامعه، فرهنگ معافیت از مجازات متاسفانه در افغانستان در کل پررنگ است.

در اعلامیه آمده که نی باور دارد که برای مبارزه با این فرهنگ بد، محاکمۀ عاملان خشونت در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها که خودشان در سطوح مختلف حکومتی هستند، می‌تواند موثر باشد.

عبدالمجیب خلوتگر رییس اجرایی نی می‌گوید:”در سال‌های اخیر، تلاش‌هایی از سوی حکومت برای پی‌گیری پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران صورت گرفته است، اما وقتی دید می‌شود که از میان حدود 115 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای که در بیش از 17 سال اخیر در افغانستان کشته شده‌اند تنها پرونده‌های کم‌تر از پنج درصد پی‌گیری شده است، این نشان می‌دهد که فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملین خشونت علیه خبرنگاران کماکان به قدرت خود، باقی است”.

آقای خلوتگر تاکید کرده:” یک راه موثر مبارزه با این فرهنگ، محاکمۀ عاملان خشونت‌های است که از سوی مسوولان حکومتی صورت گرفته است”.

نی حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان از حکومت افغانستان خواسته که اگر اراده‌ای برای حمایت از آزادی بیان در حکومت وجود دارد، باید با شروع محاکمه‌ی عاملین خشونت در برابر رسانه‌ها و خبرنگاران که افراد حکومتی هستند، این اراده به نمایش گذاشته شود.

از سوی دیگر نی از نهادهای عدلی و قضایی در کشور خواسته تا فرایند رسیدگی به پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران را ساده‌سازی کند، باشد که این سهولت مایه‌ی دل‌گرمی شود برای آن روزنامه‌نگارانی که به دلیل زمان‌گیر بودن فرآیند قضایی پرونده‌های خشونت علیه‌شان، از پی‌گیری آن صرف نظر می‌کنند.

Comments are closed.