وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

تیفا: بازشماری آرا خلاف ماده نوزدهم قانون تعدیل شده انتخابات است

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان “تیفا” می‌گوید که تصمیم کمیسیون انتخابات برای بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری، خلاف ماده نوزدهم قانون تعدیل شده انتخابات است.

تیفا امروز یک‌شنبه(۱۹عقرب) در یک‌خبرنامه گفته است که روند باز شماری آرا بدون در نظرداشت قوانین، مقررات و لوایح و تعهدات قبلی کمیسیون انتخابات، بحران زا است.

تیفا افزوده است: “هر نوع اعتباردهی برای آرای بدون داشتن معلومات بایومتریکی و بیرون از زمان معین روز انتخابات(۷:۰۰ صبح الی ۵:۰۰ عصر) می تواند زمینه را برای نپذیرفتن نتیجه انتخابات برای تکت های انتخاباتی و مردم افغانستان فراهم کند.”

این نهاد ناظر انتخاباتی همچنان از نقض دوباره تقویم انتخاباتی پیرامون اعلان نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده، خاطرنشان نموده است که نقض تقویم اعلان نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات می تواند زمینه بی اعتمادی مردم و یک بحران جدید را مشابه بحران ۲۰۱۴ فراهم کند.

این نهاد همچنان از روندهای تخنیکی انتخابات که به سوی سیاسی شدن می رود، ابراز نگرانی کرده و آن را ضربه بزرگی به پیکر دموکراسی نوپای افغانستان دانسته است.

تیفا از کمیسیون های انتخاباتی خواسته است تا مطابق قانون انتخابات، مقررات و لوایحی که قبلا تصویب نموده، عمل کرده، و برای مردم از سلامت روند اطمینان دهند، تا مردم مطمین شوند که رای شان سرنوشت انتخابات را تعیین خواهد نمود.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان همچنان از تکت های انتخاباتی و طرف های ذینفع روند انتخابات خواسته است تا در کار کمیسیون های انتخاباتی مداخله نکنند و اجازه دهند تا کمیسیون ها در فضای آرام، کار تخنیکی و فنی خود را به پیش برند.

این اظهارات تیفا در حالی مطرح می شود که کمیسیون انتخابات به رغم تحریم های نظارتی شماری از دسته های انتخاباتی، بر بازشماری آرا پافشاری دارد.

Comments are closed.