وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

آمار تازۀ کمیسیون: بیش از ۲میلیون و ۶صدهزار تن رأی‌ داده‌اند

آمارهای تازۀ کمیسیون مستقل انتخابات که امروز (پنج‌شنبه، ۱۱میزان) همه‌گانی شده‌اند، نشان می‌دهند که در انتخابات ریاست‌جمهوری شش میزان، ۲۶۹۵۸۹۰ تن رأی داده‌اند.

ذبیح سادات، سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات، امروز به طلوع‌نیوز گفت که این آمار نهایی نیست و احتمال دارد در آن تغییراتی بوجود بیاید.

سادات در این باره افزود: «مواد انتخاباتی ۲۱ ولایت تا پایان امروز [به کابل] می‌رسد؛ [مواد انتخاباتی] ده ولایت از راه زمین و یازده ولایت از راه هوا می‌رسند.»

سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که اطلاعات برگه‌های نتایج هژده هزار دستگاۀ شناخت بایومتریک نیز به ذخیره‌گاه مرکزی اطلاعات این نهاد انتقال یافته‌اند: «بیش از هژده هزار فورم نتایج دستگاۀ بایومتریک رسیده و ثبت شده. و بیش از ۳۶۲۲ نتایج ریزل شیت/برگه نتایج داخل سیستم شده تاکنون در حدود شصت درصد نتایج بایومتریک رسیده‌اند.»

کمیسیون انتخابات، پیش از این آمار رأی‌دهنده‌گان در انتخابات را چیزی بیشتر از دو نیم میلیون تن گفته بود.

امروز، همزمان با ادامۀ روند گردآوری نتایج و مواد انتخاباتی، خواستیم تا از چگونگی جریان روند ثبت اطلاعات رأی‌دهنده‌گان در ذخیره‌گاۀ اطلاعات مرکزی این نهاد گزارش تهیه نماییم، اما دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات اجازۀ این کار را به رسانه‌ها نداد.

شماری از ناظران از مشکلات در این بخش‌ سخن می‌زنند و می‌گویند که در یک مرکز در کابل که ۱۸۵ دستگاه فرستاده شده بود، اکنون که این دستگاه‌ها دوباره به کمیسیون آورده شده‌اند، ۲۷ دستگاه سیم کارت ندارند و نیز هیچ معلوماتی در این دستگاه‌ها ذخیره نیستند.

به گفتۀ این ناظران، کار در این بخش به علت نرسیدن برگه‌های نتایج آرا بسیار به آهسته‌گی پیش می‌رود و بسیاری از کارمندان کمیسیون انتخابات بیکار استند.

شیر آقا روحانی، یکی از این ناظران گفت: «برای ما بسیار چیزها گُنگ است. ما را اجازه نمی‌دهند که ببینیم آن‌چه را که از دستگاۀ بایومتریک بیرون می‌کنند چه است و چگونه روان می‌شود.»

این همه در حالی است که شماری از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری از آن‌چه انجام تقلب در روند انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گویند، اظهار نگرانی کرده‌اند.

از این میان، گلبدین حکمتیار، یکی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته ادعا کرد که «تقلب‌های سازمان یافته» صورت گرفته‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات، از تلاش برای ایجاد شفافیت در روند شمارش آرا اطمینان می‌دهد و نیز می‌گوید که مواد انتخاباتی پنج ولایت به این نهاد رسیده‌است و تا پایان امروز مواد انتخاباتی بیست و یک ولایت دیگر نیز خواهد رسید.

Comments are closed.