وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز

آیا آمریکا به ایران حمله می کند؟/ دکتر پگاه حسن

227

چند هفته ای است که ناو آمریکایی آبراهام لینکلن وارد خلیج فارس در مرزهای جنوبی ایران شده است. هدف آمریکا از این اقدام تحت فشار قرار دادن تهران است.

 

کاخ سفید در سال های گذشته فشارهای اقتصادی و سیاسی بسیاری را بر ایران وارد ساخت و اکنون فشارهای خود را وارد فاز نظامی کرده است تا از این طریق بتواند ایران را مجبور به تغییر در رفتار بین الملل کند.

 

منظور مقامات آمریکا از تغییر رفتار بین الملل ایران، مستقیما به حضور سیاسی ایران در برخی کشورهای خاورمیانه اشاره دارد. ایران در سوریه از بشار اسد، در عراق از نیروهای حشد الشعبی، در لبنان از حزب الله و در یمن از حوثی ها حمایت می کند و این مسئله سبب نگرانی عربستان سعودی و اسرائیل به عنوان شرکای منطقه ای آمریکا شده است.

 

مقامات کاخ سفید بسیار امیدوارند با زیاد کردن فشارها بر ایران از لحاظ اقتصادی و نظامی، ایران را به تسلیم وادار کنند. هدف فشارهای اقتصادی بر ایران این است که ایران را به طور کامل از فروش نفت محروم سازد و در چنین شرایطی تهدید به اقدامات نظامی می تواند ایران را با خطر مواجه کند.

 

در جامعه آمریکا، تحلیلگران هواداری خود را از جنگ با ایران اعلام کرده اند. ریچارد هاس رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا به خبرگزاری MSNBC گفته است : “اگر بخواهم یک جنگ در سال 2019 را پیشبینی کنم، آن جنگ در کره شمالی، چین یا اوکراین نخواهد بود بلکه در ایران خواهد بود.”

 

اما در سوی مقابل، تحلیلگران ایرانی گفته اند این جنگ صورت نخواهد گرفت زیرا آمریکا توانایی انجام این کار را ندارد. مانی محرابی از اندیشکده روابط بین الملل ایران در مقاله ای در خبرگزاری United World International نوشته است : “در صورت حمله آمریکا به ایران، ایران به راحتی می تواند اسرائیل و مراکز آمریکایی را در خاورمیانه با موشک های خود هدف قرار دهد و به همین اتفاق هزینه های جنگ احتمالی را برای آمریکا بسیار بالا خواهد برد.” بنابر ادعای محرابی در این خبرگزاری، ایران تنها با 10% از توان نظامی خود در جنگ سوریه پیروز شده است.

اما چنین جنگی از رخ دهد چه اتفاقی را رقم خواهد زد؟

 

همگان شاهد بوده اند که آمریکا پس از حمله به افغانستان سبب کشته شدن بسیاری از مردم بی گناه شده و افغانستان را به آشوب کشیدند، خاورمیانه دیگر تحمل لشکرکشی های آمریکا را ندارد. ضمن اینکه بنابر ادعای ایرانی ها، آمریکا توان چنین کاری را نیز نخواهد داشت.

 

نویسنده : دکتر پگاه حسن – مفسر سیاست خارجی

برگرفته شده از سایت جمهورn00116416-b

Comments are closed.