وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

نیروهای دموکراتیک سوریه، پیروزی نهایی بر داعش را اعلام کرد

ساعاتی پس از اینکه پایان کار داعش توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام شد، نیروهای دموکراتیک سوریه نیز اعلام کرد که در آخرین نبرد علیه داعش به پیروزی دست یافته است.
این در حالی است که پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر ادامه درگیری‌ها با داعش بعد از اعلام رئیس‌جمهوری آمریکا منتشر شده بود.
به گفته گروه‌هایی که بر درگیری‌ها در سوریه نظارت می‌کنند، بعد از کنفرانس خبری رئیس‌جمهوری آمریکا در روز جمعه، نیروهای دموکراتیک سوریه همچنان در حال نبرد با گروه داعش بودند.
همزمان هواپیماهای آمریکایی نیز به بمباران محل و حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه که اکثرشان از کردهای این کشور هستند، ادامه دادند.
اما در نهایت مصطفی بالی از مقام‌های نیروهای دموکراتیک سوریه، صبح شنبه در توییتر اعلام کرد که گروه داعش تمامی مناطق تحت کنترل خود را از دست داده و کاملا شکست خورده است.
یکی از کردهای سوریه که در نبرد با داعش حضور دارد، در جشن نوروز که در نزدیکی روستای باغوز برگزار شد
روز جمعه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران اعلام کرد که گروه داعش، آخرین منطقه تحت کنترلش را از دست داده است.
آقای ترامپ همچنین دو نقشه از سوریه به خبرنگاران نشان داد که به گفته او، یکی از نقشه‌ها وضعیت گروه داعش در روز انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۶ و دیگری وضعیت دیروز داعش را نشان می‌داد.
یکی از نقشه‌ها که به گفته آقای ترامپ متعلق به سال ۲۰۱۶ بود، پر از نقاط  قرمز بود که ظاهرا وضعیت داعش را نشان می‌داد. در عوض در نقشه جدید خبری از نقاط قرمز نبود.
رئیس‌جمهوری آمریکا این نقشه‌ها را به عنوان موفقیت خود در پایان کار داعش به نمایش گذاشت.
مبارزه با داعش همزمان از سوی کشورهای دیگر مانند ایران و روسیه نیز دنبال شده است. هر دوی این کشورها نیز در تبلیغات خود، پایان کار داعش را نتیجه عملیات نظامی خود معرفی می‌کنند.
روز جمعه، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید نیز به خبرنگاران گفته بود که داعش دیگر هیچ منطقه‌ای را در سوریه کنترل نمی‌کند. گروه داعش در سال ۲۰۱۴ طی حملاتی ناگهانی موفق شده بود که بخش‌های بزرگی از دو کشور عراق و سوریه را به زیر سلطه خود در آورد.
این گروه در آن زمان اعلام کرد که در این مناطق “خلافت اسلامی” برپا می‌کند. اعضای این گروه، مسلمانان تندورویی هستند که معتقدند قوانین مذهبی اسلام باید به شکل سخت‌گیرانه‌ای اجرا شوند.
شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه که بسیاری‌شان کرد هستند و از سوی آمریکا حمایت می‌شوند
در جریان نبردها با گروه داعش، این گروه آرام آرام همه مناطق تحت کنترل خود را از دست داد و در هفته‌های اخیر، محاصره این گروه در منطقه‌ای کوچک در جنوب سوریه روز به روز تنگ‌تر شد.
در عین حال دونالد ترامپ نیز چندین بار در این مدت از خبر قریب‌الوقوع پیروزی نهایی بر داعش سخن گفت.
اما فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کردند که به دلیل حضور صدها غیرنظامی – به ویژه کودکان – در این محل، پیشروی به کندی رخ داد.
همزمان روزانه تعدادی از این افراد غیرنظامی که بسیاری‌شان همسران و فرزندان اعضای باقی مانده داعش بودند، تسلیم نیروهای دموکراتیک سوریه شدند.

نیروهای دموکراتیک سوریه، پیروزی نهایی بر داعش را اعلام کرد

Comments are closed.