وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری به نامزدان عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی رأی دادند

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روز جمعه در ارگ ریاست جمهوری ۱۴ تن از نامزدان عضویت در کمیسیون های انتخاباتی را گزینش کردند.
از این میان عصمت الله مل- قومیت پشتون ۹ رای، مولانا محمد عبدالله – قومیت تاجک- ۹ رای، محمدقاسم الیاسی- قومیت هزاره- ۸ رای، اورنگ زیب- قومیت پشتون- ۸ رای، مسافر قوقندی- قومیت ازبیک ۸ رای، حوا علم نورستانی- قومیت پشتون(نورستانی) -۸ رای، حبیب الرحمن ننگ- قومیت پشتون – ۸ رای، چمن شاه اعتمادی – قومیت هزاره – ۸ رای، یونس طغرا- قومیت ازبیک- ۸ رای، ذاکر ذکی- قومیت هزاره- ۷ رای، محمدحنیف دانشیار- قومیت هزاره- ۷ رای، گیتی- قومیت تاجک- ۷ رای، زهره بیان شینواری- قومیت پشتون – ۷ رای، سید قطب الدین رویدار- قومیت پشتون (سادات)- ۷ رای، نجیب الله کاموال- قومیت پشتون- ۷ رای و مولوی دین محمد عظیمی- قومیت تاجک- ۷۷ رای کسانی اند که بیشترین آرا را از سوی ۱۷ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، به دست آورده‌اند. در پیوند به ترکیب قومی، لیست فوق حضور قوم‌ ترکمن را شامل نمی شود که دو تن از نمایندگان قوم ترکمن هریک یک یک رای کسب نمودند: نورمحمد کمال- قومیت ترکمن- ۱ رای و پوهنوال محمد نظری – قومیت ترکمن- ۱۱ رای.
در میان افراد انتخاب شده برای عضویت در کمیسیون های انتخاباتی نام کسانی دیده می شوند که از سوی ارگان های امنیتی متهم به برخی رفتارهای سوء هستند و علی رغم داشتن دوسیه های مختلف، به این پروسه راه یافتند. محکومیت به زندان، فساد اداری، ارتباط با سفارت خانه های خارجی و فساد مالی از جمله مواردی اند که در کارنامه شماری از این افراد، ذکر شده است.
در اسنادی که در اختیار خبرگزاری میثاق قرار گرفته شماری از نامزدان عضویت در کمیسیون های انتخاباتی، متهم به ارتباط با سفارت های خارجی، فساد مالی، قتل، ارتباط با گروه های مسلح شورشی و نیز عضویت در گروه داعش هستند.
محمد عثمان روحانی، یکی از کسانی که نامزد عضویت در کمیسیون های انتخاباتی بوده هم متهم به عضویت در گروه داعش است و هم طرفدار آیت الله خمینی رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران. همچنان مولوی دین محمد عظیمی نماینده حزب جمعیت در این روند، یکی از کسانی که به تایید امنیت ملی، روابط مشکوک با دیپلمات های خارجی دارد و نیز یکی از اعضای محکمه ولایت غور را نیز توسط افراد خود به قتل رسانیده است.
چمن شاه اعتمادی یکی دیگر از نامزدان راه یافته به جمع ۱۴ نفر از سوی امنیت ملی متهم به جبهه گیری های قومی و لسانی و ارتباط با سفارت ایران شده است. دین محمد عظیمی و چمن شاه اعتمادی هردو، در لیست برنده های عضویت در کمیسیون های انتخاباتی هستند.
در اسنادی که به خبرگزاری میثاق رسیده، آمده است که سید نادرشاه بحر نماینده حزب حراست ملی افغانستان نیز در این اسناد، متهم به ارتباط با سپاه پاسداران ایران و غصب زمین های دولتی می باشد. در دوسیه شماری دیگر از نامزدان عضویت در کمیسیون های انتخاباتی، فساد اداری، حیف و میل اموال عمومی و نداشتن مدارک تحصیلی ذکر شده است.
روز جمعه، ۱۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یک برنامه زنده تلویزیونی، به نامزدان عضویت در کمیسیون های انتخاباتی رای دادند. از این میان ۱۴ نفر دارای بالاترین رای هستند که قرار است از سوی ریاست جمهوری برای عضویت در کمیسیون های انتخاباتی و نیز ریایست دارلانشای هردو کمیسیون، معرفی شود.
شاه حسین مرتضوی، معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری گفته است که رییس‌جمهور غنی به زودی از میان این افراد هفت تن را به‌حیث کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات، پنج نفر را به‌حیث کمیشنران کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی و دو نفر دیگر را به‌حیث رییسان دبیرخانه‌ی هر دو کمیسیون انتخاب می‌کند.
بیشتر نامزدانی که در حضور نامزدان ریاست جمهوری برنامه های شان را عرضه کردند، از اصلاح نظام انتخاباتی و مبارزه با فساد سخن گفتند اما در دوسیه برخی های شان مواردی ذکر شده است که آنان برضد شان شعار دادند.نامزادان کمیسیون

Comments are closed.