وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

امریکا، روسیه و چین بر سر احترام به حاکمیت افغانستان توافق کردند

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در روند صلح افغانستان پس از نشست چهارجانبه قدرت‌های بزرگ جهانی در واشنگتن گفته که امریکا، روسیه و چین بر سر احترام به حاکمیت افغانستان توافق کرده‌اند.

نشست چهارجانبه امریکا، روسیه، چین و اتحادیه اروپا روز جمعه (2 حمل) در واشنگتن به پایان رسید. چهار قدرت بزرگ جهانی در مورد صلح افغانستان باهم گفتگو کرده اند.

زلمی خلیلزاد یک روز پس از ختم این نشست در تویت کوتاهی نوشت که امریکا، روسیه و چین بر سر احترام به حاکمیت افغانستان به توافق رسیده اند.

آقای خلیلزاد نوشته است: «در مورد صلح افغانستان با نمایندگان روسیه و چین دیدار داشتم؛ ما اعلام کردیم که به استقلال افغانستان احترام بگذاریم. صلح را برای تمامی افغان‌ها بخواهیم؛ ما خواستار افغانستانی هستیم که هیچگاهی تهدیدی از آن متواجه ما نباشد.»

از سوی دیگر، وزارت خارجه امریکا نیز در یک خبرنامه‌ای در مورد نشست واشنگتن نوشته است که نمایندگان امریکا، روسیه و چین برای افغانستان توافق کرده اند که برای صلح دایمی در افغانستان تلاش مشترک کنند.

در خبرنامه آمده که جوانب مذاکره توافق کرده اند که در روند صلح افغانستان به استقلالیت، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان احترام کامل داشته باشند.

در این نشست چهار جانبه که نماینده اتحادیه اروپا نیز در آن شرکت داشته، تاکید شده که به افغانها باید این حق داده شود تا آنان خود در مورد آینده سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشورشان تصمیم بگیرند.

امریکا، روسیه و چین بر سر احترام به حاکمیت افغانستان توافق کردند

Comments are closed.