وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

اظهارات تکراری خلیل‌زاد برای پنهانکاری شکست مذاکرات قطر

انتظار می‌رفت که دور پنجم مذاکرات امریکا با طالبان در قطر که بیش از دو هفته به طول انجامید توافقاتی درباره مسایل کلیدی در روند صلح افغانستان انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز پیش از این گفته بود که خروج، مبارزه با تروریزم، برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان از محورهای اساسی دور پنجم مذاکرات امریکا با طالبان در قطر بودند.

به همین دلیل حکومت افغانستان امیدوار بود که امریکا به تعهدات خود عمل کند و در این دور از مذاکرات بتواند موضع طالبان در قبال حکومت را تغییر دهد و زمینه مذاکرات مستقیم این گروه با حکومت افغانستان را فراهم کند.

اما با پایان مذاکرات امریکا و طالبان در قطر همانطور که انتظار می‌رفت پر دستاورد نبود و پس از دو هفته مذاکره حتی دو طرف به جمع بندی مشترکی نیز درباره توافقات احتمالی در این روند دست پیدا نکردند.

پنهانکاری شکست مذاکرات قطر

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا که قرار بود پس از دو هفته مذاکرات خبرهای خوبی را درباره مذاکرات صلح با طالبان با رسانه‌ها در میان بگذارد تنها با اظهارات تکراری برای پنهانکاری شکست مذاکرات قطر تلاش کرده است.

پیش از دور پنجم مذاکرات امریکا با طالبان بسیاری از کارشناسان و حتی برخی از مقامات پیشین طالبان بر این باور بودند که در این دور از مذاکرات دوطرف درباره مسایل سرنوشت سازی به توافق خواهند رسید.

اما اظهارات روز گذشته زلمی خلیل‌زاد نشان داد که علیرغم دو هفته گفت‌وگو هیچ پیشرفتی در مذاکرات صلح صورت نگرفته و اختلافات امریکا و طالبان به قوت خود باقی مانده است.

خلیل‌زاد پس از پایان مذاکرات قطر گفت: توافق کردیم که برای ایجاد صلح نیازداریم تا درباره مبارزه با تروریزم، خروج نیروها، آغاز مذاکرات بین الافغانی و آتش‌بس به توافق برسیم.

وی همچنین آغاز مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان و آتش‌بس را نیز مشروط به توافق درباره خروج نیروهای خارجی و مبارزه با تروریزم عنوان کرده است.

از زمان آغاز مذاکرات امریکا با طالبان، خروج نیروهای خارجی، مبارزه با تروریزم، آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم صلح با حکومت افغانستان از محورهای اساسی مذاکرات صلح محسوب می‌شدند.

خلیل‌زاد مردم افغانستان را به سخره گرفته است!

اینکه زلمی خلیل‌زاد پس از دور پنجم و 14 روز مذاکرات نفس گیر با طالبان در تویتر خود می‌نویسد که برای برقراری صلح باید درباره چهار محور اساسی (خروج، مبارزه با تروریزم، آتش‌بس، مذاکرات بین‌الافغانی) به توافق برسیم در واقع مردم افغانستان را به سخره گرفته است!

به هر حال، مشخص است که مذاکرات امریکا با طالبان در قطر شکست خورده است زیرا دو طرف نتوانستند با قاطعیت از توافقی درباره حداقل یکی از محورهای چهار گانه خبر دهند و یا اعلامیه مشترکی را صادر کنند.

اگر چه زلمی خلیل‌زاد گفته است که دو طرف درباره چگونگی تهیه پیش نویس خروج و مبارزه با تروریزم به توافقاتی دست یافته‌اند اما دوباره تاکید کرده است که هیچ توافقی صورت نگرفته است.

بنابراین امریکا و طالبان پس از دور پنجم و 16 مذاکرات نفس‌گیر دوباره به خانه اول خود برگشته‌اند یعنی هنوز هم امریکا و طالبان باید درباره محورهای اصلی مذاکرات صلح به گفت‌وگو ادامه دهند.

با این حال، به نظر می‌رسد که پس از شکست نظامی در برابر طالبان حالا برای امریکا دشوار است که به شکست مذاکرات خود با این گروه در قطر نیز اعتراف کند.

محمد نورزی

 

اظهارات تکراری خلیل‌زاد برای پنهانکاری شکست مذاکرات قطر

Comments are closed.