وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

کنایه عطا محمد نور به روسیه

۳۰ سال از پایان رسمی حضور نظامی شوروی پیشین در افغانستان می‌گذرد؛ جنگی ده ساله که تلفات سنگینی برجا گذاشت و برای روسیه این پیام روشن را داشت که تا حد امکان از مداخله نظامی در بیرون سرحدات اش خودداری کند.

ولی سی سال پس از این رویداد، دیدگاه مسکو در پیوند به اشغال افغانستان تغییر کرده است. بسیاری در روسیه، اکنون باور دارند که جنگ شوروی پیشین در افغانستان، جنگی اجتناب‌ناپذیر و تا حد زیادی موفقیت‌آمیز بود.

با گذشت این همه سال، نقش روسیه در فضای کنونی سیاسی افغانستان، در حالی که امریکا برای پایان دادن به جنگ هفده ساله با طالبان تلاش می‌کند، رو به افزایش است.

اخیرا نشستی با حضور نماینده گان طالبان و شماری از سیاستمداران برجستۀ افغانستان در مسکو برگزار شد و مقامات روسی، تاکید کرده اند که از خروج نظامیان امریکایی از افغانستان حمایت می‌کنند.

بسیاری از ناظران، اقدامات اخیر روسیه را تلاشی برای آغاز دور جدیدی از رقابت‌های سیاسی با امریکا در افغانستان تلقی کرده اند.

سخنان کنایه آمیز کنایه عطا محمد نور خطاب به مقامات به روسیه

با این حال، عطا محمد نور، از قوماندانان جهادی که علیه قشون سرخ شوروی جنگیده و اخیرا در نشست صلح مسکو حضور داشت، می‌گوید که فکر نمی‌کنم روسیه علاقه داشته باشد آنچه در گذشته انجام داد را تکرار کند. امروز، همه چیز کاملا تغییر کرده است. ما چهل سال جنگ را در این کشور تجربه کرده ایم و تمام مردم افغانستان از جنگ خسته شده اند. مردم از هر مُـلکی که برای آوردن صلح اقدام کند، حمایت می‌کنند.

با این حال، سیاستمداران روسی می‌گویند که نقش مهمی در ساختن زیربناهای افغانستان بازی کردند؛ کاری که نیروهای امریکایی در هفده سال حضور شان در افغانستان انجام نداده اند.

ضمیر کابلوف، فرستاده خاص رییس جمهور پوتین برای افغانستان آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس گفته است: اردوی که از سوی اتحاد شوروی (در افغانستان) آموزش داده شد، قادر بود به تنهایی تا سه سال روی پای خود بایستد. اردوی که حالا امریکایی‌ها آموزش داده اند؛ بهتر است از خود افغان‌ها درباره‌اش بشنوید. حتی مطمین نیستند که یک ماه (در نبود امریکا) دوام بیاورد.

با این حال، آقای کابلوف می‌گوید: قابل تاسف است که همکاران امریکایی ما از تاریخ درس نمی‌گیرند؛ می‌خواهند تاریخ بسازند.

قشون سرخ شوروی پیشین در دیسمبر سال ۱۹۷۹ افغانستان را اشغال کردند و ده سال درگیر جنگی فرساینده با گروه‌های مجاهدین ماندند.

براساس آمار رسمی، این جنگ منجر به کشته شدن بیش از ۱۵۰۰۰ عسکر روسی شد. تلفات ملکیان ناشی از این جنگ نیز بین پنجصد هزار تا دو ملیون نفر تخمین شده است.

عطا محمد نور

Comments are closed.