وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

نامه پاکستان به شورای امنیت: هند عامل وخامت شرایط امنیتی در منطقه است

وزیر خارجه پاکستان در نامه‌ای به رییس شورای امنیت تاکید کرد که رویکرد هند “تهدید مستقیم” صلح منطقه‌ای و جهانی است. شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در نامه‌ای به آناتولیو اندونگ امبا، رییس شورای امنیت گفت، این وضعیت »تهدید مستقیم امنیت و صلح جهانی« است. به گفته او، پس از حمله 14 فبروری در کشمیر هند، دهلی‌نو بدون تحقیقات پاکستان را متهم کرده و به اجرای اقدامات تلافی‌جویانه تهدید کرده است.

قریشی گفت، منبع »اتهام زنی بی اساس« هند یک ویدیو در رسانه‌های اجتماعی است که محتوای تردید برانگیز دارد. به گفته او، هند نام این گمانه‌زنی خود را »حقیقت« می‌گذارد و تلاش دارد تا پاکستان را بابت »ناکامی های عملیاتی‌ و سیاستگذاری«خویش سرزنش کند.

او معتقد است هند عامدانه یک سیاست تخاصمی را دنبال می‌کند تا برای تامین سیاست داخلی خودش اوضاع را ناخوشایند جلوه دهد.   وزیر امور خارجه پاکستان افزود، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در حال تحریک احساسات منفی در میان مردمش علیه پاکستان است. او همچنین گفت، مقام‌های هند به مسدود کردن مسیر آب‌های رودخانه به پاکستان تهدید می‌کنند که این امر می‌تواند پیمان آب میان دو کشور را به خطر بیندازد.

رییس دستگاه دیپلماسی پاکستان با رد اتهامات هند درباره حمله 14 فبروری گفت، اسلام‌آباد پیشنهاد انجام تحقیقات را ارائه کرده است. به گفته او، نخست‌وزیر پاکستان به هند پیشنهاد مذاکره درباره تروریسم و سایر درگیری‌ها میان دو کشور را داده است. او گفت: پاکستان همچنین بر اراده‌اش در دفاع از خود در صورت تخاصم هند تاکید کرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا نیز با اشاره به افزایش اختلافات بین دهلی‌نو و اسلام‌آباد در خصوص کشمیر، خواستار کاهش تنی بین دو کشور شد.

گفتنی است که در عملیات تروریستی 14 فوریه (25 دلو) به ملی‌بس نظامیان هندی در نزدیکی مرز کشمیر با یک موتر حامل 350 کیلو مواد منفجره ،44 نفر کشته شدند.

گروه تروریستی جیش محمد مسئولیت این حمله را پذیرفته است و عامل این حمله انتحاری را عادل احمد دار معرفی کرده است.

این بزرگ ترین حمله تروریستی در جامو و کشمیر محسوب می شود. در سال 2016 ، حمله شبه نظامیان به پایگاه نیروی هوایی هند در شهر اوری به کشته شدن 19 سرباز هندی منجر شد. این حمله دلیلی بود تا دولت هند یک حمله محدود علیه پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان ترتیب دهد.

پس از این حمله،جنگ لفظی بین دهلی نو و اسلام آباد افزایش یافته است. دولت هند پاکستان را به حمایت از این گروه و دخالت در این حمله متهم کرده است.

نارندرا مودی نخست وزیر هند، تهدید کرد که عاملان حمله انتحاری کشمیر بهای سنگینی پرداخت می‌کنند.

از سوی دیگر عمران خان نخست وزیر پاکستان اعلام کرده که پاکستان هرگونه حمله هند را به شدت پاسخ خواهد داد.

نامه پاکستان به شورای امنیت

Comments are closed.