وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

خلیلزاد: برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان جدول زمانی وجود ندارد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان گفته هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان وجود ندارد. او در توئیتر خود نوشته است که در روزهای اخیر شماری از مقام‌های طالبان ادعا کرده‍اند که آمریکایی‌ها برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان با این گروه به توافق رسیده‌اند. او گفته است “برای روشن‌سازی، هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان وجود ندارد.”

آقای خلیلزاد همچنین گفته است که طالبان خودشان نیز این ادعا را بعدا تصحیح و رد کردند. عبدالسلام حنفی، یکی از نمایندگان طالبان روز گذشته در نشست مسکو به رسانه‌ها گفت که آمریکا با آنها به توافق رسیده که نیمی از نیروهای خود را بین ماه‌های فبروری/فورریه تا پایان آپریل/آوریل از افغانستان خارج کنند. نشست مسکو طی دو روز گذشته با حضور نمایندگان طالبان و چهره‌های سیاسی و نمایندگان احزاب افغانستان برگزار شد. در پایان این نشست اشتراک کنندگان توافق کردند که برای استقرار صلح در این کشور نیروهای خارجی به صورت کامل از افغانستان خارج شوند. دولت افغانستان از این نشست غایب بود و محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است اشتراک کنندگان در این نشست صلاحیت اجرایی ندارند.

گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا

زلمی خلیلزاد، رهبری هیات آمریکایی در مذاکرات با طالبان را به عهده دارد. به تازگی چهارمین نشست رودرروی دو طرف انجام شد و آقای خلیلزاد پس از پایان این نشست شش روزه گفت که با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌ است. آقای خلیلزاد گفته است که پیش‌نویس این توافق شامل “برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است.” اما او تاکید کرده که این توافقات مشروط به مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش بس است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز دو روز پیش در گزارش سالانه خود به کنگره آن کشور گفت کشورهای کمک کننده به افغانستان زمانی که در مذاکرات با طالبان پیشرفت داشته باشد، می‌تواند شمار نیروهای‌شان را در افغانستان کاهش دهند. شمار نیروهای آمریکایی اکنون در افغانستان به ۱۴ هزار نفر می‌رسد. در نخستین دیدارهای نمایندگان آمریکا و طالبان نیز یک بار خبرهایی از کاهش احتمالی نیروهای آمریکایی از افغانستان منتشر شد. دولت افغانستان آن زمان اعلام کرد که کاهش این نیروها بر وضعیت امنیتی افغانستان اثری نخواهد گذاشت زیرا اکنون نیروهای امنیتی افغان مسئول تامین امنیت کشورشان هستند. اما هفته گذشته گزارش‌هایی از نامه آقای غنی به آقای ترامپ منتشر شد که حاکی از درخواست رئیس جمهوری افغانستان برای کاهش تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان بود.

photos-American-flag-6

Comments are closed.