وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز

اعتراف جالب زلمی خلیل‌زاد

142

زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص امریکا برای افغانستان که روز گذشته در انستیتوت صلح در واشینگتن سخن گفت، تأکید نمود که خواهان برقراری آتش‌بس زود هنگام در افغانستان می‌باشد.

وی گفت، بیانات رییس جمهور امریکا در مورد حضور قوای این‌کشور در افغانستان درست تعبیر نشده‌است و هدف تلاش‌های آن‌ها تنها بیرون کردن عساکر از افغانستان نیست.

زلمی خلیل‌زاد اظهار داشت، در اصول با طالبان در مورد یک اجندای یک جانبه موافقه کرده‌است که بر دو نکته متمرکز است یعنی مبارزه با تروریزم و بیرون شدن قوای امریکا از افغانستان به گفته زلمی خلیل‌زاد امریکا بر وعده‌های خشک و خالی طالبان باور ندارد و ضمانت می‌خواهد که بار دیگر از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدین آن اقدام نخواهد شد.

جنگ افغان با افغان باید خاتمه داده شود

خلیل‌زاد خاطر نشان ساخت که موافقت صلح در آینده نزدیک بدون موافقت در مورد مسایل دیگر ممکن نخواهد بود، از جمله ایجاد یک پلان همه جانبه برای آینده سیاسی افغانستان. جنگ افغان با افغان باید خاتمه داده شود. افغانان باید با یک‌دیگر گرد یک میز بنشینند و در مورد آینده کشور شان تصمیم بگیرند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که ریشه‌های مشکل افغانستان در منطقه است و باید برای ایجاد یک چوکات منطقوی برای حل منازعه در افغانستان کار شود.

رهایی ملا عبدالغنی برادر

آقای خلیل‌زاد همچنان گفته که رهایی ملا عبدالغنی برادر، از قوماندانان ارشد گروه طالبان از جانب پاکستان، به درخواست او صورت گرفته است.

آقای خلیلزاد گفت که ملا برادر، بیشتر از سایر اعضای گروه طالبان طرف‌دار صلح است.

ملا برادر اخیرا پس از رهایی از زندانی در پاکستان، به حیث رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر تعین شد. شماری از تحلیلگران نیز گفته بودند که رهایی او از زندان می‌تواند به گفتگوهای صلح با طالبان کمک کند.

به گفته آقای خلیل‌زاد او فکر می‌کند که در صورت آتش‌بس، طالبان نمی‌توانند امتیاز زیاد از حکومت بگیرند و برای‌شان مشکل خواهد بود که در پایان آتش‌بس قوای خود را دوباره منسجم بسازند.

آقای خلیل‌زاد گفت، چنین معلوم می‌شود که طالبان حاضر خواهند شد که در حضور چند جناح دیگر با حکومت افغانستان نیز بنشینند.

قرار است زلمی خلیل‌زاد روز 25 فبروری بار دیگر در دوحه پایتخت قطر با نماینده گان دفتر سیاسی طالبان ملاقات کند.زلمی

Comments are closed.