وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

نامزدان معترض انتخابات پارلمانی کابل بار دیگر خواستار محاکمه اعضای کمیسیون انتخابات شدند

 

 

 

 

 

نامزدان معترض انتخابات پارلمای، طی تجمع و راهپیمایی در شهرکابل، یک بار دیگر بر محاکمه رهبری کمیسیون مستقل انتخابات و باطل شدن انتخابات حوزه کابل، تاکید کردند.
انتخابات مجلس نمایندگان، در ۳۲ ولایت در ۲۸ و ۲۹ میزان و در ولایت کندهار در  پنجم عقرب سال روان برگزار شد. کمیسیون با تاخیر سه ماهه نتایج ابتدایی این انتخابات را اعلام کرد.
صبح دیروز، ده ها تن از نامزدان و صدها تن از هواداران آنها که بر این نتایج اعتراض دارند، با تجمع درهوتل خلیج کابل، کمیشنران و رئیس دارالانشاى کمیسیون انتخابات را به فساد متهم کردند.
حوا علم نورستانی یک تن از این نامزدان گفت: «درست است که همۀ ما کامیاب نمی شویم؛ اما هدف دادخواهی ما مبارزه با فساد و تامین شفافیت در انتخابات است و باید کمیسیون انتخابات برای مردم پاسخگو شود.»
او خواستار ابطال آراى انتخابات مجلس نمایندگان ولایت کابل شد و گفت که در این انتخابات، عدالت تامین نشده و حقوق مردم زیر پا شده است.
معصومه توسلی یک تن از نامزدان معترض دیگر نیز از فساد گسترده در انتخابات کابل سخن زد و گفت: «ما در ملاقاتی که با رهبری کمیسیون داشتیم، آنها تایید کردند که رای خرید و فروش شده است، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات کابل نیز به دلیل فساد گسترده، خواستار ابطال انتخابات کابل شده و باید کمیسیون شکایات انتخاباتی به آنچه گفته به آن عمل کند، ٨٠ فیصد نامزدان کابل با استفاده از زر کامیاب شده اند.»
کمیسیون شکایات انتخاباتى نیز یکبار آراى کابل را باطل اعلام کرد؛ اما این تصمیم عملى نشد و آراى کابل بازشمارى گردید.
سیدعلی اکبر کاظمی نامزد معترض و نماینده فعلی مردم کابل در مجلس نمایندگان نیز در نشست دیروز گفت که در انتخابات کابل، برعلاوه فساد مالی، فساد تخنیکی نیز صورت گرفته است و باید کسانی که عامل این فساد ها بوده، شناسایی و محاکمه شوند.
او افزود که نامزدان معترض در صحبتی که با مقام های حکومت به خصوص رئیس جمهور داشته اند، امیدوار هستند که تا چند روز آینده انتخابات کابل باطل اعلام شود.
محمد داوود کلکانی نماینده مردم کابل در نمایندگان و یک تن دیگر از نامزدان معترض نیز اظهار امیداوری کرد تا صدای معترضین شنیده شود و انتخابات کابل باطل اعلام شود.
وی افزود: «هدف ما عدالت خواهی است، هدف ما رفتن چند چهره محدود به مجلس نمایندگان نیست، کسانی که به افغانستان و افغان ها متعهد نیستند و آرای مردم را بالای قاچاقبران و مافیا به فروش رسانده است؛ اگر دیروز ما حق خود را از آنها نگیریم و صدای خود را بلند نکنیم، فردا یک مافیا در انتخابات ریاست جمهوری نیز کامیاب خواهد شد و بر ما حکومت خواهد کرد.»
به گزارش پژواک، عرفان الله عرفان نماینده فعلی مردم کابل در نمایندگان و یک تن از نامزدان معترض دیگر نیز رهبری کمیسیون را به خیانت ملی متهم کرد و گفت: «اگر حکومت به خواست ما توجه نکند، تظاهرات گسترده ادامه پیدا خواهد کرد و مسئولیت بعدی به دوش حکومت و کمیسیون می باشد.» اعتراض کننده گان که شمار شان به بیش از۴۰۰ تن می رسید، بعد از تجمع از هوتل خلیج تا چهارراهی میدان  هوایی بین المللی کابل، به راه پیمایی پرداختند و شعارهای مرگ به کمیشنران کمیسیون  انتخابات و مفسدین را سر داده و برای یک ساعت، این چهارراهى و مسیر منتهی به آن را به روی ترافیک مسدود کردند. ذبیح الله سادات معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات هفته گذشته در مورد ادعای نامزدان معترض گفته بود که نامزدان معترض در صورتی که از تقلب و تخلف انتخاباتی اسناد و شواهد داشته باشند می توانند آنرا با کمیسیون های انتخاباتی به خصوص کمیسیون شکایات شریک کنند.
او گرفتن رشوت از سوی کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات را برای پیروزی نامزدان مشخص رد نموده و گفته است که اگر نامزدان معترض در مورد نیز کدام اسناد داشته باشند، می توانند آن را با ارگانهای عدلی و قضایی شریک کنند تا کسانی که دست به چنین کار زده اند، مورد پیگرد قرار گیرند.
وی همچنان گفت که کمیسیون انتخابات، در اعلام نتایج ابتدایی، شفافیت را تامین کرده است و نباید نامزدانى که رای لازم را نگرفته اند، برای کمیسیون و مردم مشکل ایجاد کنند.
در همین حال علىرضا روحانی کمیشنر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که بیش از یک هزار شکایت را در مورد نتایج ابتدایی کابل به دست آورده که به صورت جدی و همه جانبه بررسی می شود.

نامزدان معترض انتخابات پارلمانی کابل بار دیگر خواستار محاکمه اعضای کمیسیون انتخابات شدند

Comments are closed.