وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

غنی: ۴۵ هزار نیروی افغان در چهار سال گذشته کشته شده‌اند

رییس جمهور اشرف غنی می‌گوید بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی کشور از سال ۲۰۱۴ در جنگ علیه شورشیان کشته شده‌اند. به گزارش بی بی سی، این رقم بالاتر از آن است که تا حالا تصور می‌شد، چنانچه آقای غنی قبلا گفته بود که از سال ۲۰۱۵ تا اوایل امسال ۲۸ هزار نیروی امنیتی افغانستان کشته شده است.

رییس جمهور غنی در گفت‌وگوی با فرید زکریا خبرنگار امریکایی در مجمع اقتصادی داووس در سویس گفت: شمار تلفات نیروهای بین‌المللی دراین مدت ۷۲ نفر بوده است و این نشان می‌دهد که مسوولیت اصلی نبرد به عهده کیست.

گفت‌وگوی نماینده گان امریکا و گروه طالبان در دوحه

آقای غنی در حالی این موضوع را مطرح کرده که گفت‌وگوهای نماینده گان امریکا و گروه طالبان در دوحه به ششمین روز کشیده شده است.

طالبان اصلی‌ترین گروه شورشی در افغانستان اعلام کرده است که مذاکرات رو در روی این گروه با نماینده گان امریکا در چند روز گذشته ادامه داشته و قرار است فردا هم ادامه یابد.

از جزییات این مذاکرات اطلاعات زیادی در دست نیست ولی گزارش‌های نشر شده که دراین مذاکرات پیشرفت‌های حاصل شده است.

جان باختن ۴۵ هزار نیروی افغان در چهار سال گذشته

آقای غنی گفت: از زمانی که من رییس جمهور شدم، بیش از ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغان بالاترین هزینه‌ (جانشان) را در جنگ داده‌اند.

او گفت: ما به یک افغانستان با ثبات نیاز داریم تا در مورد امنیت امریکایی‌ها، اروپایی‌ها و دیگران اطمینان داشته باشیم ولی مهمتر از آن حقوق و نهادهای دموکراتیک خود افغان‌ها است.

تصمیم آقای غنی در مورد افشای شمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان کم سابقه است.

جنگجویان طالبان مکررا حملات مرگباری را بر پایگاه‌های نظامی، عساکر و پولیس افغانستان انجام می‌دهند و در سال‌های اخیر مقامات امریکایی و افغان از نشر آمار تلفات نیروهای امنیتی افغان به دلیل حساس بودن اجتناب کرده‌اند.

افزایش اشرف-غنی-2قدرت طالبان

قدرت و تسلط طالبان از زمان پایان ماموریت رزمی نیروهای امریکایی و ناتو در ۲۰۱۴ افزایش یافته است.

نیروهای امنیتی تحت حمایت امریکا و ناتو در افغانستان درگیر نبرد خونین با شورشیان استند و حملات شورشیان هم به صورت فزاینده بیشتر و مرگبارتر شده است.

از سوی دیگر تلفات ملکی هم در افغانستان به صورت بی‌سابقه افزایش یافته است. براساس گزارش سازمان ملل بیشتر از ۱۰ هزار فرد ملکی در سال ۲۰۱۷ در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند.

Comments are closed.