وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

اردوغان: به تحریم‌های امریکا در برابر ایران پایبند نیستیم

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در استانبول گفت که کشورش به اعمال تحریم‌های جدید ایالات متحده امریکا در برابر ایران که تجارت نفت و صنعت کشتیرانی جمهوری اسلامی را هدف قرار می‌دهد پایبند نیست.
اردوغان گفت که اعمال تحریم‌های یک جانبه از سوی امریکا توازن جهانی را برهم می‌زند.
این در حالیست که واشنگتن به روز دوشنبه تحریم‌های هسته‌یی بر ایران را دوباره به اجرا گذاشت.
ایران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی به یک توافق تاریخی هسته‌یی دست یافتند که بربنیاد آن، امریکا و کشورهای غربی متعهد شدند تحریم‌های اقتصادی بر جمهوری اسلامی را در بدل محدود ساختن برنامه هسته‌یی اش لغو نمایند.
از سوی هم، امریکا به هشت کشور دیگر اجازه داده است تا واردات نفت از ایران را ادامه دهند.
اما اردوغان اعمال تحریم‌ها بر ایران را محکوم کرده است.
آقای اردوغان گفته است:»این چنین اقدامات توازن جهانی را به مخاطره می اندازد. ما نمیخواهیم در یک جهان امپریالیستی زندگی کنیم. این مسایل هفته آینده در نشست پاریس روی میز گذاشته خواهند شد و روی آن بحث صورت خواهد گرفت.«
وی افزود:» ما هرگز به اعمال این تحریم‌ها پابند نخواهیم ماند. ما ده میلیارد مترمکعب گاز طبیعی را خریداری میکنیم. ما نمی توانیم مردمان خود را در هوای سرد نگهداریم.«
پیش از این، مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هم با انتقاد از اعمال دوباره تحریم‌های امریکا، منزوی کردن ایران را خطرناک توصیف کرد و گفت که مجازات کردن مردم ایران ناعادلانه است.
وی اظهار داشت:» من تصور نمی‌کنم که این تحریم‌ها نتیجه‌‌یی در پی داشته باشد. به نظر من گفت‌و‌گو راه منطقی است و مذاکره مفیدتر از اعمال تحریم‌ها است.«
پیش از این اتحادیه اروپا هم از این اقدام اداره دانلد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا انتقاد و ابراز تاسف کرده بود و تاکید داشت که ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌‌یی پایبند بوده است.
ترکیه یکی از هشت کشوری است که برای ادامه خرید نفت از ایران، از امریکا معافیت گرفته است.
علاوه بر ترکیه کشورهای جاپان، چین، هند، کوریای جنوبی، تایوان، ایتالیا و یونان هم معافیت موقت از تحریم‌های نفتی امریکا بر ایران را دریافت کرده‌اند.
Erdgon-Turkey

Comments are closed.