وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

امریکا مرتکبان )پاکسازی قومی هولناک(علیه مسلمانان روهینگیا را تهدید کرد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا گفت: این کشور مسئولان «پاکسازی قومی هولناک» علیه مسلمان روهینگیا در میانمار را تحت تعقیب قرار می‌دهد.
به گزارش (آوا)، تهدید وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته و همزمان با اولین سالگرد آغاز درگیری‌ها در ایالت راخین در غرب میانمار، مطرح شد، در این درگیری‌ها 700 هزار مسلمانان روهینگیایی ناچار شدند برای حفظ جان خود به مناطقی در بنگلادش بگریزند.
پمپئو در صفحه توئیترش نوشت: یک سال پیش و در پی حملات خونین تندروها، نیروهای امنیتی اقدام به پاکسازی قومی هولناکی علیه افراد روهینگیا در بورما انجام داد.
وی در ادامه نوشت: ایالات متحده به تحت تعقیب قرار دادن مسئولان این امر ادامه خواهد داد، ارتش باید برای به موفقیت رساندن دموکراسی در بورما، حقوق بشر را محترم بشمارد. ارتش میانمار پس از کودتای 1962، حدود 5 دهه است که قدرت را در این کشور در دست دارد و کماکان بر اساس قانون اساسی مصوب 2008 اختیارات گسترده‌ای دارد.
روز شنبه 25 آگوست پناهجویان مسلمان میانماری در بنگلادش نماز و راهپیمایی گسترده‌ای به مناسبت اولین سالروز آغاز درگیری‌ها در ایالت راخین، برگزار کردند.
هزاران نفر از ساکنان اردوگاه‌های پناهندگان در جنوب بنگلادش در این راهپیمایی‌ شرکت کرده و شعار سر دادند، بسیاری از آنها در سوگ آنچه «قتل عام روهینگیا» نامیدند، پارچه‌های سیاه روی سر گذاشتند.
در ماه جاری امریکا 4 تن از فرماندهان ارتش و پلیس میانمار و دو گردان ارتش را به دلیل «پاکسازی قومی» علیه مسلمانان روهینگیا و نقض گسترده حقوق بشر در میانمار تحریم کرد.
قرار است برخی بازرسان تعیین شده از سوی سازمان ملل، روز دوشنبه 27 آگوست گزارش خود درباره بحران میانمار را منتشر کرده و روز سه‌شنبه 29 آگوست شورای امنیت در این‌باره اظهار نظر کند.
n00169469-b

Comments are closed.