وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز

غنی: در افغانستان یک اقلیت فاسد است و جلو آن‌ها باید گرفته شود

175

محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان بر مبارزه قاطعانه بر علیه فساد اداری تأکید کرده می‌گوید که در این کشور یک اقلیت فاسد است و جلوی آن‌ها باید گرفته شود.
آقای غنی عصر روز (یکشنبه، ۷ اسد) در پایان نشست عالمان دین‌ که تحت عنوان«صدای منبر بر ضد فساد اداری» در ارگ برگزار شده بود، از محاکمه‌ی علنی وزیر پیشین مخابرات و تکنالوژی اظهار خرسندی کرد و گفت: «‌وقتی وزیر این ممکلت محاکمه علنی می‌شود، وقتی که جنرال سه ستاره به دلیل آلوده بودن به فساد به زندان می‌رود، آن روز، روز خوشی ما است.»
آقای غنی نقش عالمان دین را در راستای مبارزه با فساد اداری برجسته خواند و افزود که هیچ تلویزیون و رادیویی جای منبر را گرفته نمی‌تواند.
رییس‌جمهور غنی خاطر نشان کرد که نهادهای عدلی و قضایی مکلف به اجرای قوانین و تأمین عدالت هستند و باید قانون را بر هر فرد عادی و مقام‌ دولتی تطبیق کنند. آقای غنی می‌گوید که هر ‌فرد به شمول رییس‌جمهور در برابر قانون پاسخ‌گو است.
آقای غنی همچنان گفت: «‌در افغانستان عالمان دینی، بزرگان و جوانان فساد نمی‌کنند، بلکه ‌یک اقلیت فاسد است و جلو این اقلیت باید گرفته شود.»
او تأکید کرد که سکوت در برابر فساد و فتنه جایز نیست و از همه‌ی مردم افغانستان تقاضا دارد که بر مبارزه علیه فساد اداری ادامه بدهند.
آقای غنی افزود که وی به عنوان رییس‌جمهور افغانستان حق ندارد که در امور نهادهای عدلی مداخله کند و با کمال بی‌طرفی از رهبران سیاسی و دیگر مردم نیز می‌خواهد که به استقلالیت این نهادها احترام بگذارند.
او گفت:«خط عدالت واضح است، هر فرد و مقام به شمول خودم در برابر عدالت و قانون به خصوص در برابر حق‌العبد مسوول و پاسخ‌گو است، این پیام واضح یک دولت مسوول و پاسخ‌گو است. حق‌العبد را هیچ منبع بخشیده نمی‌تواند، در این قسمت قوانین واضح است. من یک بارهم کسی را نبخشیدم جز از طریق ‌نهادهای عدلی و قضایی».
فرید حمیدی، دادستان کل نیز بر نقش عالمان دین در امر مبارزه با فساد اداری تأکید کرد و گفت که صدای منبر بر ضد فساد اداری دولت افغانستان را کمک می‌کند.
او بیان داشت که مبارزه دولت افغانستان، قاطعانه برعلیه فساد اداری جریان دارد، نیت و اراده‌ی حکومت، مبارزه‌ی منصفانه و عادلانه بر علیه فساد اداری است.
عالمان دینی در پایان این نشست دو روزه‌ قطع‌نامه‌یی هشت ماده‌یی را تصویب کردند. قاسیم حلیمی، معین وزارت حج و اوقاف به نمایندگی از عالمان دین این قطع‌نامه را به خوانش گرفت و گفت که به اساس فرامین الهی، فساد اداری و اخلاقی را پدیده شوم و نامیمون بوده که همه هست و بود ما را به سمت نابودی می‌‎برد که بر این اساس ما عالمان دین آن را نکوهش می‌کنیم.
عالمای دین از نهادهای عدلی و قضایی خواستند که با مرتکبین فساد اداری بر خورد شرعی کرده و از مردم افغانستان نیز خواستند که نهادهای عدلی و قضایی را در این راستا همکاری کنند.
در این قطع‌نامه آمده است که مسوولان تمام نهادها و اداره‌های دولتی، در ادارات شان بر علیه فساد اداری مبارزه کرده مسوولیت دینی شان را ادا نمایند.
علمای دین با تأکید بر این که رشوت‌دهنده و رشوت‌گیرنده هردو مجرم هستند از مردم خواستند که از رشوت دادند به فاسدان خود داری کنند.
بیش از دوصد عالم دین از سراسر افغانستان در نشست‌«‌صدای منبر بر ضد فساد اداری» که از سوی دادستانی کل کشور برگزار شده بود، حضور داشتند.
نشست عالمان دین برای مبارزه با فساد اداری در حالی برگزار می‌شود که افغانستان از جمع کشورهای فساد دنیا به شمار می‌رود. روز گذشته نیز عالمان دین به آن عده از افرادی که به نحوی در فساد آغشته هستند، هشدار دادند که اگر دست از فساد بر ندارند، نام آنان را از طریق مساجد و منابیر اعلام می‌کنند.
اشرف-غنی

Comments are closed.