وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

اردوی ملی افغانستان، هفتاد و یکمین اردوی قدرتمند جهان

در راپور تازه ای در مورد قدرتمندترین اردوهای جهان، افغانستان پایین تر از کشورهای بلجیم، سودان و اکوادور در رده هفتاد و یکمین اردوی قدرتمند جهان قرار گرفت.
در راپور تازه تحلیل گران این موسسه بین المللی، ایالات متحده امریکا، روسیه، چین، هند، فرانسه، انگلستان، کوریای جنوبی، جاپان، ترکیه و جرمنی به ترتیب اول تا دهم است.
در ادامه این رده بندی دو همسایه افغانستان یعنی ایران در رده سیزدهم و پاکستان هفدهم قرار گرفته است، سورینام، لیبریا و بوتان در آخرین رتبه این رده بندی قرار دارد.
در این راپور اردوی ملی کشورمان با شاخص قدرت ۱/۲۰۲۳ در رتبه ۷۱ از میان ۱۳۶ کشور جهان قرار گرفت.
در این راپور علاوه بر انواع وسایل نظامی، مولفه‌های دیگری همچون جمعیت، مساحت و ویژگی‌های جغرافیه یی، تولید ناخالص داخلی، منابع طبیعی و مسایل لجستیک نیز در این رتبه‌بندی نظر گرفته شده است.
اردوی تاجکستان که در سال گذشته در جایگاه ۱۱۲ این لست قرار گرفته بود بنابه آخرین نظرسنجی این موسسه بین المللی موقعیت خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشیده و در رتبه ۹۶ قرار گرفت. در این راپور بیش از ۵۵ مولفه نظامی در اردوی کشورها مورد بررسی قرار گرفته‌شده و بر اساس آن امتیاز شاخص قدرت تحت فرمول‌های خاصی به‌دست می‌آید. بر اساس این راپور ایالات متحده، فدراسیون روسیه و چین در رتبه‌های اول تا سوم جهان قرارد.
400px-Non_Commissioned_Officers_of_the_Afghan_National_Army

Comments are closed.