وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

قطع شدن آنتن شبکه‌های مخابراتی در شمال مشکل جدی است

با قطع شدن شبکه های مخابراتی از طرف شب در برخی از ولایت های شمالی افغانستان دسترسی مردم به انترنت محدود شده و روند مکالمات عادی و اطلاع رسانی نیز به کندی مواجه شده است. شهروندان شمال افغانستان می‌‌گویند، با وضع شدن این محدودیت ها کار اطلاع رسانی از رویدادهای امنیتی و جنایی به کندی مواجه شده و اکثراً رویداد ها پنهان باقی می‌‌ماند. عبدالمومن یک‌‌تن از کاربران انترنت در ولایت بغلان می‌‌گوید، با وضع این محدودیت ها وی در کار دست‌‌یابی به اطلاعات به مشکل روبرو شده است. او که اکثراً از طریق صفحات اجتماعی و خبرگزاری ها رویدادهای روز را تعقیب می‌‌کند، از حکومت می‌‌خواهد که هرچه زودتر این محدودیت را در کار شبکه های مخابراتی از میان بردارد. فیسبوک، تویتر و خبرگزاری ها از پایگاه های مهم خبر رسانی در کشور برای کاربران انترنتی به شمار می‌‌روند.

از سویی هم اطلاع رسانی از طریق شبکه اجتماعی فیسبوک بنابر گسترده بودن آن در میان مردمان عام افغانستان، بر یک بخشی از زندگی مردم مبدل شده است و به گفته شهروندان افغانستان قطع شدن شبکه های مخابراتی بیانگر ضعف حکومت در قسمت تأمین امنیت و نگهداری از سرمایه گذاری خصوصی در افغانستان می‌‌باشد.
مرکز و ولسوالی های ولایت کندز، بغلان مرکزی، بخشی از شهر پلخمری و ساحات تحت کنترول طالبان مسلح در ولایت بغلان، ولسوالی های درزاب و قوش‌‌تپه در ولایت جوزجان و ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب، از بخش های شمال افغانستان استند که در دو ماه گذشته شبکه های مخابراتی در آن ها از طرف شب قطع می‌‌شوند و یا هم از طرف روز محدودیت های بر کار انترنت وضع می‌‌گردد.
بر بنیاد گفته های منابع شبکه های مخابراتی بر اساس فشار گروه طالبان مسلح قطع می‌‌گردد و همچنان این گروه گفته است که بخاطر جلوگیری از ردیابی افراد شان از سوی نیروهای خارجی که اکثراً از طریق موبایل صورت می‌‌گیرد دست به این کار زده اند. تا حال وزارت مخابرات کشور در این باره وضاحت نداده است.
آنتن-دهی-680x400 محراب الدین ابراهیمی

Comments are closed.