وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

سناتوران: حکومت فریب وعده‌های پاکستان را نخورد

پس از سفر مشاور شورای امنیت ملی پاکستان به کابل، سناتوران تاکید دارند که حکومت نباید فریب وعده‌های پاکستان را بخورد.
به گزارش جمهور؛ برخی سناتوران با اشاره به حمایت پاکستان از بسته پیشنهادی صلح دولت افغانستان به طالبان و اعلام آمادگی برای مذاکرات دولت با دولت با افغانستان، می‌گویند که اسلام آباد به وعده‌هایش ثابت نیست و حکومت افغانستان نباید فریب بخورد.
گلالی اکبری در نشست عمومی روز یکشنبه (27 حوت) مجلس سنا گفت: (لازم نبود که رییس جمهور غنی با هیات پایین رتبه‌ که از پاکستان به کابل آمده بود دیدار می‌کرد؛ پاکستان هیچ گاه به تعهداتش وفا نکرده و ادامه بازدیدهای مقام های آن کشور نیز جز وقت ضایع کردن چیزی دیگری نیست).
خانم اکبری افزود، هر وقتی که پاکستان بگوید طرفدار صلح در افغانستان است؛ مردم افغانستان قربانی می دهند و حمله انتحاری دیروز کابل نیز یکی از پیام‌های واقعی دولت پاکستان بود.
حنیف حنفی دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت: “مقام های پاکستان همواره دروغ گفته است و اینبار نیز دروغ می‌گویند که از بسته پیشنهادی صلح افغانستان حمایت کرده اند”.
آقای حنفی از دولت افغانستان خواست که با استفاده از شورای امنیت سازمان ملل متحد و امریکا و ناتو بر پاکستان فشار وارد کند تا عملاً در روند صلح افغانستان صداقت نشان دهد، در غیر آن نباید به پاکستان اعتماد کند.
زلمی زابلی دیگر عضو مجلس هم گفت، اگر دولت پاکستان دروغ نمی‌گوید باید بر طالبان فشار وارد کند که بسته پیشنهادی صلح افغانستان را بپذیرند و براساس آن اعلام آتش بس کنند.
آقای زابلی گفت که پاکستان با استفاده از نفوذی که بر طالبان دارد می‌تواند فرماندهان این گروه را به صلح وادار کند.
به گفته او، حکومت افغانستان باید موضع قاطعانه در برابر پاکستان داشته باشد و تنها به وعده‌های دروغین آنان اکتفا نکند؛ وگرنه مردم افغانستان به این باور رسیده اند که اگر امریکا و پاکستان بخواهد صلح در افغانستان تامین می‌شود.
نثار حارث دیگر عضو سنا هم گفت که پس از افزایش فشار امریکا بر پاکستان، بازدید پی هم مقام های پاکستانی از کابل تشدید یافته است و این به معنای آن نیست که پاکستان در صلح افغانستان صادق است.
آقای حارث گفت که حکومت افغانستان تا زمان قطع حمایت پاکستان از طالبان نباید وعده های پاکستان باور کند.
این در حالی است که ناصرخان جنجوعه مشاور شورای امنیت ملی پاکستان روز گذشته به کابل آمد و در دیدارهای جداگانه با محمداشرف غنی، داکتر عبدالله و حنیف اتمر همتای افغانستانی خود از بسته پیشنهادی صلح دولت افغانستان به طالبان استقبال و حمایت کرد.
مشاور امنیت ملی پاکستان همچنین از آمادگی کشورش برای مذاکرات دولت با دولت با افغانستان خبر داد و به تعقیب آن آقای غنی رسماً از نخست وزیر پاکستان دعوت کرده است تا از کابل دیدار کند. عبدالله امینی
senate-23098943390

Comments are closed.