وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

بررسی های تازه؛ افزایش حملات بر طالبان و فساد ۶۲ میلیون‌دالری در ساختار امنیتی افغانستان

سیگار گزارش داده که از ۱۵ سپتامبر تا ۱۵ نوامبر ۲۰۱۷ میلادی، در حدود ۴ هزار رویداد امنیتی در افغانستان از سوی سازمان ملل ثبت شده که به طور میانگین ۶۴٫۴ رویداد در روز رخ داده است.
براساس این گزارش، میزان رویداد های امنیتی در سال ۲۰۱۷ میلادی نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۶ میلادی دو درصد کاهش داشته است.
در سال ۱۳۹۶ خورشیدی حدود ۲۲۶٫۳ میلیون دالر برای معاش اردوی ملی افغانستان به مصرف رسیده است. با این وجود ۲۷۹ میلیون دالر اضافی دیگر برای پرداخت ها تشویقی افسران ارتش، افسران و سربازان، شهروندان غیرنظامی و پیمان‌کاران به مصرف رسیده است.
بر اساس اطلاعات فرماندهی مرکزی نیروهای هوایی ایالات متحده امریکا (AFCENT)، واشنگتن حدود ۶۵۳ بمب را در برابر طالبان و شاخه خراسان داعش در اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی استفاده کرده است. این رقم پس از سال ۲۰۱۲ میلادی بی سابقه بوده و نسبت به ماه اکتوبر سال ۲۰۱۶ میلادی سه برابر افزایش را نشان می‌دهد.
به گفته‌ی نیروی هوایی ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ میلادی مجموع جنگ افزارهای استفاده شده در جنگ افغانستان حدود ۴۳۶۱۱۵۷ عدد بوده است. بر اساس آمارها نیروهای ویژه ایالات متحده امریکا حدود ۲هزار ۱۷۵ عمیلیات زمینی، ۲۶۱ حمله هوایی از اول جنوری تا ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۷ در حمایت از ماموریت ضد تروریستی ایالات متحده و ماموریت مشاوره ای انجام داده است.
فساد ۶۲ میلیون دالر:
گزارش تازه سیگار نشان می‌دهد که در جریان خریداری تجهیزات نیروهای امنیتی افغانستان از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ میلیون‌ها دالر فساد شده است.
سیگار در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که این وسایل شامل تجهیزات برای کنترول مواد مخدر و مواد منفجره، سایر مواد شیمایی و همچنان کورس های آموزشی بوده که ۵۹ الی ۶۲٫۵ میلیون دالر هزینه برداشته است و در جریان خرید، بخشی از این پول ها حیف و میل شده که معلوم نیست در کدام راه مصرف شده است.
سیگار در یک گزارش خود نوشته است که قوماندانی مرکزی ایالات متحده در سال ۲۰۰۶ میلادی تجهیزاتی را خریداری کرده که از آن باید در گذرگاه های مرزی برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، مواد شیمایی و سایر مواد غیرقانونی نصب می شد و مورد استفاده قرار می گرفت.
بازرس ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان همچنان گفته است این تجهیزات بین ۵۹ تا ۶۲.۶ میلیون دالر ارزش دارد.
در گزارش گفته می شود که از مجموعۀ تجهیزات خریداری شده، تنها در میدان هوایی کابل نصب گردیده و از آن استفاده صورت می گیرد.
اما بر اساس یافته های سیگار، این تجهیزات پس از آن که توسط نیروهای آمریکایی در چهار گذرگاه های مرزی نصب گردید و به حکومت افغانستان تحویل داده شد، از فعالیت بازمانده است.
یافته های این اداره نشان می دهد که تجهیزات پس از آن که مربیان خارجی مرزها را ترک کردند و تجهیزات به حکومت افغانستان تسلیم داده شد، در بیرون از کابل غیرفعال گردید.
افزایش حملات هوایی:
سازمان ملل گزارش داده است که بی ثبات ترین مناطق شامل ساحات شرقی و غربی افغانستان می شود که مسئول ۵۶ درصد از تمام حوادث امنیتی می باشند. نیرو های افغان و بین المللی براساس استراتژی جدید ایالات متحده عملیات های هوایی شان را بر این مناطق افزایش داده اند.
این حملات هوایی که تعداد شان به ۲۱۵ حمله در این ربع سال می رسد، ۷۳ درصد کاهش را در مقایسه با همین پریود زمانی درسال ۲۰۱۶ میلادی داشته است. این افزایش در حملات هوایی در یک فیصدی بلند و قابل توجه بوده است.
اکثر این حملات هوایی در ولایت جنوبی هلمند و ولایت شرقی ننگرهار واقع شده اند. بر اساس گزارش های سازمان ملل متحد طالبان نیز در مقابل عملیات های گسترده یی را برای باز پس گیری مراکز این ولایت ها به راه انداخته اند. آنان به صورت مکرر بر ولسوالی های معروف در قندهار، اندر در غزنی، شیب کوه در فراه و شاهد حساس در ارزگان یورش برده اند. در تمام این حملات نیروهای امنیتی افغان با کمک حملات نیروهای خارجی طالبان را دوباره به عقب رانده اند.
نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان تصریح کرده که با ایالات متحده دراین که طالبان مکررا بر شاهد حساس یا معروف حمله کرده اند، موافق نیست. سربازان افغان در عین حال ولسوالی غورک کندهار را باز پس گرفته اند؛  جایی که از نوامبر ۲۰۱۶ میلادی تحت کنترل طالبان قرار داشته اند. در نوامبر و دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی رییس جمهور غنی حداقل دو جلسه را با مقامات ارشد امنیتی اش برای گفتگو در مورد ولایت هایی که حوادث امنیتی در آنان برجسته تر می باشد، دایر نموده اند: فاریاب، بلخ، غزنی، کنر، ارزگان، کندهار، هلمند، فراه، بادغیس، نورستان و هرات.

علی شیر شهیر
Sigar-001

Comments are closed.