وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز

دیدبان حقوق بشر: میانمار قریه های روهینگیا را با خاک یکسان کرده است!

151

تصاویر جدید ماهواره ای از ایالت راخین میانمار نشان می دهند که حکومت در حال تخریب کامل روستاهای اقلیت مسلمان روهینگیا است؛ روستاهایی که پیش از این در (یک پاکسازی قومی) سوزانده شده بودند. سازمان (دیدبان حقوق بشر) گفته است که حداقل ۵۵ قریه در ایالت راخین میانمار اواخر سال گذشته میلادی با خاک یکسان شدند پس از آن که حدود ۷۰۰ هزار روهینگیا از این کشور به بنگله دیش گریختند.
براد آدامس، مدیر بخش آسیای (دیدبان حقوق بشر) به دویچه وله گفته است: «حکومت میانمار می خواهد تا شواهد خشونت را بپوشاند و زمینی را که متعلق به روهینگیاهاست، بگیرد. مقامات حکومت می خواهند تا یافتن گورها، سلاح های استفاده شده و دیگر شواهدی را که می توانند مرتبط با صحنه جنایت باشند، دشوار بسازد». او در ادامه گفت: «این اقدام همچنان پاکسازی قومی به صورت روانی توسط مقامات میانمار است». آدامس توضیح داد که تصاویر (پراگنده و اتفاقی) ماهواره ای فقط بخشی از وضعیت را نشان می دهند. او گفت که وضعیت ممکن است بدتر از این باشد. قوم روهینگیا که بخش عمده آن مسلمان هستند، از حقوق شهروندی کشور میانمار محروم هستند. مقامات حکومت آنها را مهاجران غیرقانونی از بنگله دیش می خوانند هرچند که چندیدن دهه است آنها در این کشور زندگی می کنند. میانمار که اکثر ساکنان آن بودایی هستند، همواره متهم به اعمال خشونت و تبعیض علیه این اقلیت قومی – دینی بوده است.
(پلان قریه جدید)؟ تصاویر هوایی از قریه های با خاک یکسان شده در ایالت راخین برای نخستین بار روز ۹ فبروری هنگامی علنی گردید که کریستین شمیت سفیر اتحادیه اروپا در این کشور تصاویری را از (مناطق وسیع تخریب شده) در منطقه جنوب ماونگدو در وبسایت تویتر منتشر کرد.
در پی نشر این تصاویر، حکومت میانمار گفت که هموار سازی قریه ها بخشی از پلان بازسازی این قریه ها با امکاناتی همچون راه ها و خانه های بهتر است.
وین میات آی، وزیر رفاه اجتماعی میانمار اوایل ماه روان میلادی به خبرگزاری فرانسه گفت که (وقتی آنها (آوارگان روهینگیا) برگردند آنها می توانند در مناطق اصلی خود یا نزدیک آن زندگی کنند). میانمار و بنگله دیش توافق کرده اند تا آوارگان طی دو سال برگشت داده شوند اما (دیدبان حقوق بشر) می گوید که (تاکنون هیچ آواره ای به برما (میانمار) بازنگشته و روهینگیاها هنوز هم در حال فرار از ایالت راخین هستند). فلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان روز ۱۳ فبروری به شورای امنیت گفت که (شرایط هنوز برای بازگشت داوطلبانه آوارگان روهینگیا آماده نیست)چرا که دلایل فرار آنها هنوز برطرف نشده اند.  آدمس از (دیدبان حقوق بشر) گفته است که (روهینگیاها تا زمان بسیار طولانی بر نمی گردند چرا که آنها به حکومت برما اعتماد ندارند). او خاطر نشان کرد: «اگر من هم یک روهینگیا بودم، شجاعت برگشت به میانمار را نمی داشتم. درخواست برای دسترسی بازرسان سازمان ملل:
(دیدبان حقوق بشر) از حکومت میانمار (برمای سابق) خواسته است تا به تیم حقیقت یاب سازمان ملل اجازه بدهد تا به ایالت راخین بروند. این در حالی است که حکومت میانمار تاکنون از صدور ویزا برای این تیم خودداری کرده است. حکومت همچنان دسترسی رسانه های مستقل و گروه های مدافع حقوق بشر به منطقه را منع کرده است. تنها راه دسترسی به این منطقه فقط از طریق برنامه های بازدید حکومتی بوده است. دویچه وله / ع. ح.
42706089_303

Comments are closed.