وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز

افغانستان باز هم چهارمین کشور فاسد جهان معرفی شد

150

سازمان شفافیت بین المللی در گزارش تازه‌اش گفته از وضعیت فساد در کشورهای جهان گفته است که افغانستان چهارمین کشور فاسد شناخته شده است.
در بررسی سازمان شفافیت جهانی، فساد در  ۱۸۰ کشور جهان بررسی شده است و افغانستان در میان این کشورها، مقام ۱۷۷‌ام را در بخش شفافیت گرفته است.
در این رده بندی افغانستان پس از سومالیا، سودان جنوبی و سوریه فاسدترین کشور جهان نام گرفته است.
افغانستان در سال گذشته نیز با گرفتن ۱۵ امتیاز در رده ۱۶۹ از میان ۱۷۶ کشور جهان قرار گرفته بود.
در سال ۲۰۱۵ در رده ۱۶۶ از میان ۱۶۸ کشور و در سال ۲۰۱۴ پس از کشورهای سودان، کوریای شمالی و سومالیا قرار گرفته بود. در گزارش سالانه این نهاد در مورد فساد اداری در کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۷، افغانستان با به دست آوردن ۱۵ امتیاز، چهارمین کشور فاسد معرفی شده است.
در گزارش این نهاد هیچ گونه پیشرفتی در مورد مبارزه دولت افغانستان با فساد نشان داده نشده است. در همین حال دیدبان شفافیت افغانستان امروز پنج در کابل اعلام کرد که رکود افغانستان در شاخص شنجش فساد، از ناتوانی حکومت افغانستان در امر مبارزه با فساد حکایت دارد.
اکرام افضلی رییس اجرایی این نهاد امروز به خبرنگاران گفته است که اقدامات مبارزه با فساد حکومت سیاسی است و حکومت با بی تفاوتی به سفارشات مکرر نهادهای ناظر در امر مبارزه با فساد، سبب این شده است که افغانستان باز هم در جمع فاسد ترین کشورهای جهان قرار داشته باشد.
در گزارش تازه‌ی این نهاد، نیوزلند مقام نخست و دانمارک مقام دوم را در شفایت داشته اند. در این گزارش هر چند برخی اقدامات حکومت وحدت ملی ستایش نیز شده است اما کافی دانسته نشده است. ایجاد مرکز عدلی و قضایی و محاکمه شدن چندن مقام ارشد دولتی به عنوان اقدامات خوب حکومت افغانستان یاد شده است.
بر اساس گزارش این نهاد، جایگاه افغانستان در امر مبارزه با فساد نسبت به سه سال گذشته یک درجه بهتر شده است. دو سال گذشته افغانستان در مقام سوم قرار داشت. در این گزارش مشخص شده است که افغانستان نسبت به سال ۲۰۱۳ افغانستان که دومین کشور فاسد جهان از ۱۸۰ کشور معرفی شده بود، دو قدم پیشتر آمده است.
فساد در نهادهای حکومتی افغانستان عمده ترین مشکل و بزرگ ترین چالش بر سر راه سرمایه گذاران خارجی و بزرگ نیز هست. یکی دلایلی عمده گسترش ناامنی و نارضایتی از دولت نیز فساد عنوان می‌شود. هرچند در سال جاری میلادی در برخی از نهادهای حکومتی مانند وزارت داخله، سیاست های مبارزه با فساد با قدرت به پیش می رود و این امر توانسته است تا حدی مردم را نسبت به آینده این کشور امیدوار بسازند. اما هنوز  حکومت افغانستان متهم به فساد گسترده و اعمال سیاست های تبعیض آمیز قومی و نژادی است.
حکومت افغانستان هنوز در این مورد واکنش نشان نداده است.
hushdar-1-AFG-773x377رازق اختیاربیگ

Comments are closed.