وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز

ازتکنالوژی درانتخابات آینده استفاده نمی‌شود

163

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده‌اند که طرح استفاده از تکنالوژی در انتخابات آینده‌ی مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی لغو شده و انتخابات با تذکره‌های کاغذی برگزار خواهد شد.
کمیسیون مستقل انتخابات ضمن ابراز تأسف، دلیل لغو طرح استفاده از تکنالوژی در انتخابات را نبود بودجه و عدم همکاری جامعه جهانی می‌داند.
این مطلب دیروز چهارشنبه 15 قوس، از سوی مسوولان کمیسیون انتخابات در «سومین نشست ملی انتخابات» که نمایندگان شماری از احزاب سیاسی، نهادهای ناظر انتخابات و فعالان مدنی نیز در این نشست حضور داشتند، بیان شد.
وسیمه بادغیسی سرپرست کمیسیون مستقل انتخابات گفت اکنون کمیسیون تصمیم گرفته که برای تهیه لیست رأی دهندگان از تذکره‌های کاغذی استفاده کند. 
به گفته‌‎ی سرپرست کمیسیون انتخابات، براساس یک تفاهمنامه‌ی از قبل امضا شده میان کمیسیون و اداره ثبت احوال نفوس، قرار است تا قبل از شروع روند ثبت نام رأی دهندگان، به بیش از ده میلیون شهروند واجد شرایط رای دهی که ممکن کارت هویت نداشته باشند، تذکره ورقی توزیع کند.
قرار است کمیسیون انتخابات طرح استفاده از تذکره‌های کاغذی در انتخابات پیشرو را پس از درج نظریات نماینده‌های احزاب سیاسی و نهادهای ناظر انتخاباتی هفته‌ی آینده به حکومت بسپارد. داکتر شهلا حق، رییس بخش آموزشی و ارتقای ظرفیت کمیسیون انتخابات در زمان ارائه این طرح بیان داشت که کمیسیون انتخابات روند دومرحله ای ثبت نام رای دهندگان در مراکز و اطراف ولایات را آغاز کرده و در مدت 70 روز این روند را تکمیل خواهد کرد.
کمیسیون در حالی از لغو این طرح خبر می‌دهد که پس از جنجال‌های انتخابات سال 2014 قرار بر این شده بود که برای جلوگیری از تقلب، در ثبت نام و شناسایی رای دهندگان از تکنالوژی استفاده شود.
از سوی هم سرپرست کمیسیون انتخابات ناامنی در برخی ولسوالی‌های کشور را نیز نگران کننده خواند. به گفته‌ی وی در حال حاضر 1744 مرکز رای دهی به دلیل ناامنی ارزیابی نشده است.
مسوولان کمیسیون انتخابات اما به برگزاری انتخابات عادلانه و عاری از تقلب تأکید کرده و گفتند که اجازه‌ی مداخله به هیچ‌کس را نمی‌دهد.
با این حال دیدبان انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان «فیفا» ضمن مهم دانستن تهیه لیست رأی دهندگان، گفته که کمیسیون انتخابات با گذشت هر روز وقت را از دست می‌دهد و با این وجود ممکن میلیون‌ها نفر از شرکت در انتخابات محروم شوند. فیفا هم‌چنان گفته که اگر وضعیت همین‌گونه پیش برود، ممکن انتخابات در زمان معین آن برگزار نشود.
گفتنی است که براساس جدول زمانی که کمیسیون انتخابات قبلاً اعلام کرده بود، قرار است انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی در 16 سرطان سال 1397 برگزار شود.
Election 2017 8

Comments are closed.