وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

از اختلاف بین سران حکومتی تا اختلال در ثبات سیاسی

حکومت

سازمان جهانی دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که تشدید اختلافات قومی بین رهبران حکومت ممکن است دامنگیر نیروهای امنیتی و دفاعی در کشور شود.
این سازمان بین‌المللی هشدار داده است که اگر تنش‌های قومی بین رهبران سیاسی افغانستان ادامه یابد احتمال می‌رود که این تنش‌ها دامن نیروهای امنیتی افغان را نیز بگیرد.
پاتریشیاگوسمن از پژوهشگران ارشد دیده‌بان حقوق بشر در نشست این سازمان گفت: پس از انفجار چهارراهی زنبق در کابل، انفجار در مراسم خاکسپاری پسر معاون مشرانوجرگه و کشتار معترضان کابل، صف بندی‌های قومی در بین مقامات ارشد حکومت برجسته شده که این تقسیمات ممکن است در بین نیروهای امنیتی افغان نیز شکاف خطرناکی را ایجاد کند.
گوسمن در ادامه افزود: طولانی شدن بررسی‌های دولت ترمپ برای تعین استراتیژی در افغانستان به نظر می‌رسد به این علت است که رییس‌جمهور امریکا به افزایش اختیارات عساکر امریکایی، حمایت و تجهیز نیروهای امنیتی افغان تمرکز کرده است.
این عضو ارشد دیده‌بان حقوق بشر از دولت ترمپ انتقاد کرد که بجای تمرکز برمسایل نظامی باید برای ایجاد یک راهبرد سیاسی برای حکومتداری موثر در افغانستان که تنش‌های قومی را کاهش دهد، تمرکز کرد که از دید این سازمان، این موضوع راه را برای پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ امریکا در افغانستان هموار خواهد کرد.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر از عملکرد امریکا در افغانستان نیز انتقاد کرده و معتقد است که امریکا به مسایل سیاسی در افغانستان توجه ندارد و تنها بر مسایل نظامی در کشورمان تمرکز کرده است.
این سازمان جهانی حقوق بشری از برتری طلبی یک قوم خاص در اطراف اشرف غنی خبر داده اما تشکیل شورای ایتلاف نجات افغانستان را نیز برای تحقق اهداف شخصی دانسته است.
از سوی دیگر دواخان‌مینه‌پال معاون سخنگوی رییس‌جمهور غنی در واکنش به راپور دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که بافت قومی در افغانستان نقطه قوت کشور است و حکومت تلاش دارد تا زمینه اشتراک عمومی و عدالت را در بخش‌های مختلف تامین کند .
جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه نیز تاکید کرد: ما متعهد به کار مشترک در حکومت هستیم، مقامات افغان، سیاستمداران و مقامات نیروهای امنیتی برای ایجاد اختلافات تلاش نمی‌کنند و به کسی اجازه دامن زدن به اختلافات قومی را نیز نخواهند داد.
این در حالی است که کشمکش‌های اخیر میان اشرف‌غنی و منتقدان به‌خاص ایتلاف نجات افغانستان با محوریت جنرال دوستم، محقق و عطا محمدنور باعث دو دستگی در مقامات ارشد حکومت وحدت ملی و احزاب سیاسی شده است.

Comments are closed.