وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

انتخابات نباید به سمت و سوهای سیاسی برود

کمیسیون انتخابات کار را بر روی نهایی سازی فهرست نام های نمایندگان، ساخت تقویم برگزاری انتخابات در کوچک ساختن حوزه های انتخاباتی آغاز کرده است. دبیر این کمیسیون از حکومت می خواهد که برای شفافیت انتخابات، توزیع شناسنامه های برقی را باید بی درنگ آغاز کند.
نهادهای نظارت کننده انتخابات نیز هشدار می دهند که هرگونه کوتاهی در نهایی ساختن فهرست نام های رای دهندگان در بازنگری مراکز رای دهی انتخابات را به بحران خواهد برد.
به گزارش(afghanpaper)، فضل احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون انتخابات در برنامه «محور» گفت: در این مدت کمی که اعضای کمیسیون انتخابات روی کار آمده اند هنوز همدیگر رانشناخته اند و هنوز ابتدای کار است.
وی افزود: این کمیسیون از لحاظ کمیسیون مالی با مشکلی مواجه نخواهند شد. اگر آنها اثبات کنند که کار خود را درست و مستقلانه انجام می دهند و تحت تاثیر حکومت و سیاسیون نیستند. جامعه بین المللی امکانات مالی انتخابات را فراهم می کند و تجهیزات را در اختیارشان قرار می دهد. اما مهم این است که آنها کار خود را به درستی انجام دهند و به خوشحالی اینکه در این سمت ها قرار گرفته اند اکتفا نکنند. 
معنوی، در خصوص نحوه کار درست اعضای کمیسیون انتخابات گفت: کمیشنران باید کارها را کاملاً مشخص کنند و به جامعه بین المللی بگویند ما اینقدر زمان و امکانات نیاز داریم و کار را عملاً شروع کنند. اگر واقعاً می خواهند مستقل کار کنند، باید با طرف های مختلف مشورت کنند و دیدگاه های مخالف و موافق را بگیرند.
رییس پیشین کمیسیون انتخابات شرایط موفقیت کمیشنران را اینگونه بیان کرد: حالا برای آنها مدت کاری معین است، آنها باید از ضمانت زمانی که قانون و فرمان تقنینی برایشان تعیین کرده است، استفاده کنند و استقلالیت خود را به اثبات برسانند در غیر این صورت شک و تردیدهایی را که می شنویم چاق تر و کلان تر می شود و اگر یکبار آنها مورد اتهام قرار بگیرند آنها را فلج می کند و از تصمیم گیری ها باز می مانند. اگر آنها به حمایت ها بخصوص اکتفا به حمایت حکومت کنند، از همین لحظه ناکام هستند. اما اگر آنها به اعتماد جمعی و عمومی و افکار عمومی را اکتفا کنند و آن را به خود جلب کنند، بسیار واضح بیایند و یک کاری را که حکومت نمی کنند، آنها انجام دهند. به طور مثال، بر سر لیست رای دهندگان کار کنند و بگویند این کار ما است، کار اول ما است، کار حتمی ما و کار قطعی ما است، اگر ما این کار را انجام داده ایم به طرف انتخابات می رویم و اگر انجام ندادیم نمی رویم. این کار را هم باید به طور بسیار شفاف انجام دهند بطوریکه همه مردم در جریان قرار بگیرند که کار خود را از کجا آغاز کرده اند و انجام آن به کجا خواهد رسید. در این صورت به بهترین کار و انتخابات دست خواهند یافت.
وی، با بیان اینکه اعضای کمیسیون برای جلب اعتماد دوباره مردم باید کارهای خود را مشخص بسازند، افزود:آنهاباید شروع به انجام و عملی کردن کار کنند. متاسفانه هنوز همانطور که در تمام نهادهای افغانستان روال است، کمیشنران هنوز در چانه زنی های امتیاز گیری به سر می برند. این کمیشنران باید بدانند اگر می خواهند هویت و شخصیت و جایگاه خود را در بین مردم و در آینده تثبیت کنند، آزمونی بسیار مهم و کلان در پیش روی دارند. این کار خالی از چالش و جنجال نیست و سنگ اندازی ها و مخالفت ها وجود خواهد داشت. اما آنها باید از این آزمون سربلند بیرون آیند و تصمیم به انجام کار به صورت درست بگیرند. اگر هم کسی در این جمع خواست برای جناح و سمتی کار کند، باید شناسایی و معرفی کنند.
معنوی، امیدوار است حکومت در کمیسیون دخالت نکند و می گوید: مسوولیت ریاست اجرایی و ریاست جمهور این بود که یک کمیسیون برای انتخابات ایجاد کنند، حالا این کمیسیون، خوب یا بد، ایجاد شده است. پس باید دیگر دخالتی بیش از این نکنند. اما در حال حاضر شک ها براین است که آیا حکومت به کمیسیون اجازه ساختن لیست رای دهندگان بدهد یا ندهد! چرا که حکومت خود از انتخاباتی غیر شفاف و مملو از تقلب به حکومت رسیده است، پس به طور قطع انتخابات آینده را هم با شفافیت نمی خواهد. این عدم وفاداری به تعهدات حکومت باعث بلند شدن صداهای شرکای قدرت شد. متاسفانه این حکومت به تعهدات خود در توافقنامه عمل نکرد و فقط کارهایی سمبلیک و عوام فریبانه را انجام داده است تا مردم را با آن مشغول کند.
وی، در خصوص شرط انجام درست و شفافیت انتخابات گفت: عدم وابستگی کمیسیون انتخابات، شرط اول درستی کار آنها است. به اعضای کمیسیون انتخابات می گویم با هر ارتباطی که تا اینجا به عضویت کمیسیون رسیده اند، نوش جانشان. این هم از هنر ارتباطاتشان بوده است. اما حالا که آمده اند، باید مستقل باشند و از این طریق باید هم به افغانستان و هم به خودشان خدمت کنند. در کشور کسانی هستند که تجربه انتخاباتی دارند، باید از تجارب آنها استفاده کنند و به سمت و سو های سیاسی نروند.
201404051454283146

Comments are closed.