وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

نی: زورمندان در داخل و خارج نظام در تلاش محدود سازی صفحه اجتماعی فیسبوک اند

lojuikmn

مسوولان اداره حمایت کننده ای رسانه های آزاد افغانستان (نی) می گویند با وجود سرعت بالای انترنت در افغانستان، اما شبکه ی اجتماعی فیسبوک با محدودیت سیستماتیک مواجه شده است.
به گفته مسوولان، زورمندان در داخل و خارج نظام در تلاش محدود ساختن صفحه اجتماعی فیسبوک در کشور اند به گفته مسوولان، زورمندان در داخل و خارج نظام در تلاش محدود ساختن صفحه اجتماعی فیسبوک در کشور اند
به گفته آنها، زورمندان در داخل و خارج نظام در تلاش محدود ساختن صفحه اجتماعی فیسبوک در کشور اند.
در تازه ترین نظر سنجی که دفتر نی انجام داده است، نشان می دهد که کاربران شبکه ای اجتماعی” فیسبوک” از محدودیت سیستماتیک در این شبکه شکایت دارند.
صدیق الله توحیدی، مسئول دیدبان رسانه های افغانستان امروز (یکشنبه) در یک نشست خبری گفت: آمار را که دفتر نی بدست آورده از مجموع شرکت کنندگان، ۸۸ درصد آنها گفته اند با وجود سرعت بالای انترنت در افغانستان، دچار محدودیت استفاده از فیسبوک هستند.
به گفته توحیدی، ۵ درصد گفته اند که وضعیت سرعت انترنت اندکی بدتر شده و ۷ درصد گفته تغییری را در کارکرد فیسبوک حس نکرده اند.
آقای توحیدی افزود، هر محدودیت در رسانه ها از جانب حکومت نقض کننده ی ماده ی ۳۴ و ۵۰ قانون اساسی کشور است.
او گفت که در این اواخر نگرانی های به وجود آمده است که برخی زورمندان در داخل نظام و خارج نظام و نمایندگان مجلس خواهان وضع محدودیت در فیسبوک شده بودند.
گفته شده تلاش های هم صورت گرفت تا به صورت رسمی این محدودیت وضع شود، اما نگرانی وجود دارد که این محدودیت به صورت غیر رسمی وضع شده باشد.
با این حال توحیدی گفت: ” دفتر نی از حکومت افغانستان به صورت ویژه از نهاد اداره امور ریاست جمهوری و وزارت اطلاعات و فرهنگ و مخابرات می خواهد تا در این مورد به صورت رسمی پاسخ بگویند”.
شبکه ای اجتماعی فیسبوک بیشترین کاربر را در بین مردم افغانستان دارد و هر روز بر تعداد کاربران آن افزوده می شود. در صورت وضع محدودیت از طرف حکومت برای استفاده از این شبکه، حق دسترسی به اطلاعات تعداد زیادی از شهرواندان نقض خواهد شد.

Comments are closed.