وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

محمد علی کلی قهرمان استوره ای بوکس جهان درگذشت

محمد علی کلی قهرمان استوره ای بوکس جهان درگذشت

محمد علی کلی بوکسور مسلمان وقهرمان نامی جهان روز جمعه ۱۴ جوزا ۱۳۹۵ در سن ۷۴ سالگی در امریکا در گذشت.
محمد علی کلی قهرمان افسانه ای بوکس جهان درگذشت

محمد علی کلی قهرمان افسانه ای بوکس جهان درگذشت

به گزارش عقاب1442745459-300x170 به نقل از لنت رو٬ محمد علی یکی از مشهور ترین ورزشکارن جهان روز گذشته در سن ۷۴ سالگی در شفاخانه ای در شهر فینیکس در ایالات ارزونا در امریکا درگذشت.

محمد علی کلی قهرمان بوکس حرفه ای در دسته سنگین وزن جهان بود.

او قهرمان المپیک ۱۹۶۰، قهرمان جهان مطلق در بخش سنگین وزن (۱۹۶۴-۱۹۶۶، ۱۹۷۴-۱۹۷۸) بود.

محمد علی در طول زندگی حرفه ای خود ۶۱ مسابقه حرفه ای داشت که ثمره ان ۵۶ برد بوده و از ان جمله ۳۷ ان ناک اوت بوده است.

زنده گی نامه محمد علی کلی

محمد علی Muhammad Ali با نام قبلی گسیوس مارسلوس کلی جنیور در ۱۷ ژانویه ۱۹۴۲در لویی ویل کنتاکی ایالات متحده امریکا یه دنیا امد.

او مشهور به محمدعلی کلی، یکی از مشهورترین بوکسورهای سنگین وزن جهان است.

او پس از گرویدن به اسلام در فعالیتهای سیاسی نیز نقش داشت و به همین دلیل بیش از سایر قهرمانان ورزشی در جهان مطرح شد.

وی همچنین در قرن بیستم عنوان یکی از بزرگترین قهرمانان ورزشی را نیز از آن خود کرد.

محمّد علی در لویی ویل دوران کودکی خود را سپری کرد. در سن ۱۲ سالگی هنگامی دوچرخه کوچکش به سرقت رفت، مثل بسیاری از کودکان دیگر گریه کنان نزد پدرش نرفت بلکه ماجرا را برای پلیس محلی شان جو مارتین که یک مربی بوکس هم بود گزارش کرد. مارتین پیشنهاد کرد که راه مبارزه کردن را تحت نظر او یاد بگیرد و این پسر بچه ۱۲ ساله به سرعت تحت فرامین مارتین در امر یادگیری بوکس پیشرفت کرد. تا زمانی که به دبیرستان رفت در کنتاکی موفق به کسب ۶ عنوان شد و با این موفقیتها مسوولین مدرسه در عوض، نمرات ضعیف درسی اش را نادیده گرفتند و اجازه دادند تا او فارغ‌التحصیل شود.

در بازیهای المپیک تابستانی سال ۱۹۶۰ در رم او مدال طلای بوکس در رده سبکِ سنگین‌وزن را کسب کرد و سپس بعد از آن آموزش بوکس حرفه‌ای را زیر نظر آنجلو داندی ادامه داد و همزمان در همان سالها بود که عقاید مذهبی خود را بروز داد. ضمن اینکه نتایج دور از انتظار و خیره کننده او در مسابقات، و روحیه خستگی ناپذیرش موجب شده بود تا لقب مشت زن لویی ویل را از آن خود کند.

در ۲۹ اکتبر ۱۹۶۰ در لوییس ویل، کاسیوس کلی در اولین مسابقه حرفه‌ای خود در ۶ راند توانست بر تونی هونساکر که رئیس پلیس فایتویلویرجینیای شرقی بود پیروز شود.

از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۳ این مبارزه گر جوان در ۱۵ مسابقه نفسگیر دیگر حریفانش را ناک اوت کرد. کسانی مثل تونی اسیرتی، جیم رابینسون ،دانی فلیمن ، داک سایدانک٬ الونزو جانسون٬جرج لوگان٬ ویلی سمانف٬ لامار کلارک که در دوره اوج خود بیش از ۴۰ پیروزی قاطعانه داشت.

شاید هیجان انگیزترین و پر افتخارترین موفقیت کلی را در آن دوران پیروزی برابر سانی بنکس٬ الخاندرو لاورنته و آرچی مور که سابقه ۲۰۰ پیروزی چشمگیر داشتند، باشد.

اگرچه بنکس و لاورانته هر دو پس از این در مسابقات دیگر روی رینگ کشته شدند و کلی تنها مدعی عنوان قهرمانی برابر سانی لیستون شد.

رویارویی با سانی لیستون رقابتی بود که همه بوکسورها با هراس از آن حرف می‌زدند و بوکسوری به سن و سال کم کلی نتوانسته بود او را تاکنون شکست دهد و این عنوان را کسب کند.

Comments are closed.