وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

هشدارجدید امریکا به طالبان: یا به گفتگو حاضر شوید و یا آماده جنگ باشید!

n00077606-b
وزارت امور خارجه امریکا به گروه طالبان هشدار داده است که اگر وارد گفتگوهای مستقیم با دولت افغانستان نشوند، نیروهای امنیتی افغان با همکاری شرکای بین المللی خود با قاطعیت علیه آنان اقدام خواهند کرد.
وزارت خارجه امریکا در خبرنامه ای؛ آغاز گفتگوهای صلح را فرصت مناسبی برای طالبان خوانده و از آنان خواسته تا وارد مذاکرات صلح با دولت افغانستان شود.
در این خبرنامه آمده است: ” طالبان دو گزینه دارند یا در مذاکراتی صلح که با حسن نیت دایر می شود شرکت نمایند یا اینکه جنگی را ادامه دهند که در آن هموطنان شان را می کشند و کشورشان را ویران می کنند.”
در خبرنامه تاکید شده است که اگر طالبان راه جنگ را انتخاب کنند با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به همکاری شرکای بین المللی خود با قاطعیت علیه آنان اقدام خواهند کرد.
این گفته ها در حالی مطرح می شود که روز گذشته گروه طالبان اعلام کردند؛ تا زمانی که شرایط شان در مذاکرات صلح پذیرفته نشود آنان نماینده ای در گفتگوهای رو در روی با دولت افغانستان نمی فرستند.
طالبان در خبرنامه ای که از سوی ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه به رسانه ها فرستاده تاکید کرده اند که ملا اختر منصور، رهبر طالبان هیچ نماینده‌ای برای شرکت در مذاکرات مستقیم صلح با دولت افغانستان تعیین نکرده است.
در خبرنامه آمده است: ” همانگونه که در نشست پگواش گفته شد، تا زمانی‌ که اشغال افغانستان پایان نیابد، فهرست سیاه برداشته نشود و زندانیان مظلوم رها نشوند، مذاکرات بی‌مفهوم و هدر دادن وقت است و نتیجه‌ای نخواهد داشت.”
گفتنی است که پیش از این مسوولان در وزارت امور خارجه نیز تاکید کرده بودند که قرار است در هفته جاری نخستین نشست مستقیم گفتگوهای صلح میان حکومت کابل و سران طالبان به میزبانی اسلام آباد در پاکستان برگزار شود.
باید یاد آور شد که بر اساس اعلامیه ی گروه کاری چهار جانبه ی صلح افغانستان، قرار بود که مذاکرات مستقیم صلح میان دولت افغانستان و طالبان در هفته اول ماه جاری میلادی (مارچ۲۰۱۶) در اسلام‌آباد آغاز شود.

اما ریاست اجرایی تایید کرده است که گفت‌وگوهای رودرروی دولت افغانستان با طالبان برای یک یا دو هفته به تعویق افتاده است.

Comments are closed.