وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز

رییس جمهور ترکیه:در صورت اثبات تجارت ترکیه با داعش، من در مقام خود باقی نخواهم ماند؛

165

رییس جمهور ترکیه:
در صورت اثبات تجارت ترکیه با داعش، من در مقام خود باقی نخواهم ماند؛
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه گفته است؛ در صورت اثبات ادعای رییس جمهور روسیه مبنی بر تجارت نفتی آنکارا با گروه تروریستی داعش؛ استعفا خواهد داد.
آقای اروغان در بیانیه ای که در روز سه شنبه (۱۰ قوس) صادر کرد؛ ادعای ولادیمیر پوتین همتای روسی خود در مورد خرید نفت از گروه تروریستی داعش را رد کرده و متقابلا روسیه را به تجارت نفتی با این گروه متهم ساخته است.
n00073620-b
وی با افترا آمیز خواندن اظهارات رییس جمهور روسیه گفت: ” هرگاه چنین اتهامی ثابت شود؛ شرافت ملت ما مرا وادار می‌کند از سمت خود استعفا دهم”.
وی متقابلا روسیه را متهم کرد که به تجارت نفت با داعش مشغول است و گفت: ” در صورت اثبات تجارت ترکیه با داعش، من در مقام خود باقی نخواهم ماند؛ اما از آقای پوتین می‌پرسم آیا او هم چنین خواهد کرد؟”.
رییس جمهور ترکیه مدعی شد که یک شهروند سوری تبار روسیه از داعش نفت می‌خرد و آن را به حکومت سوریه می‌فروشد و تاکید نمود که باید مقام های مسکو در این باره توضیح دهند.
آقای اردوغان همچنین ادعاهای آقای پوتین علیه ترکیه را “غیراخلاقی” دانست و گفت که “اینگونه ادعاها باید اثبات شود”.
وی افزود که ترکیه نفت مورد نیاز خود را ازمنابع شناخته شده خریداری می کند و روسیه، ایران، آذربایجان، قطر و نیجریا را به عنوان تامین‌ کنندگان نفت مورد نیاز کشورش معرفی کرد.
آقای اردوغان گفت: ” ما هر گونه افترای دیگری را به شدت رد می‌کنیم.”
این گفته ها در حالی مطرح می شود که روز گذشته، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه که برای شرکت در اجلاس جهانی مقابله با تغییرات آب و هوایی زمین در پاریس به سر می‌برد، گفت که انگیزه ترکیه در سرنگونی هواپیمای نظامی روسی حفاظت از تجارت نفتی با داعش بوده است.
آقای پوتین گفت که ترکیه برای حفظ و تداوم قاچاق نفت هواپیمای جنگی روسیه را سرنگون کرده است.
وی تصریح نمود:” ما همه مدارک لازم را در اختیار داریم که فکر کنیم تصمیم برای سرنگون کردن هواپیمای ما را اراده و خواست حفظ مسیرهای ارسال نفت به طرف خاک ترکیه دیکته کرده است “.
او افزود:”ما اطلاعاتی تکمیلی دریافت کرده ایم که متاسفانه تایید می کند این نفت که در مناطق تحت کنترل داعش و سایر سازمان های تروریستی تولید می شود، به طور گسترده و به شکلی صنعتی به ترکیه ارسال می شود”.
باید یاد آور شد که این گفته های در حالی مطرح می شود که قاچاق و فروش نفت یکی از منابع اصلی درآمد گروه تروریستی داعش خوانده می شود.

Comments are closed.