وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

آمریکا اراده ای برای از بین بردن تروریزم ندارد

bfd3a29e9408b32f78f1c20a59c4d869_XL

با ورود ناتو به افغانستان، نه تنها امنیت تامین نشد بلکه جنگ و ناامنی در کشور بیشتر شد و حتی باعث به وجود آمدن گروه جدیدی به نام داعش شد. حتی خود باعث به وجود آمدن داعش و دیگر گروه های تروریستی شده است

افراط گرایی و حضور تروریست در افغانستان گسترش زیادی یافته و کشور بیش از گذشته با این موضوع دست و پنجه نرم می کند به طوریکه تمام زوایای زندگی مردم تحت تاثیر قرار گرفته است. سالها قبل آمریکا و ناتو برای از بین بردن تروریزم به اینجا آمدند و سربازان بیشمار خود را سرازیر کردند. با این وجود آیا تروریزم از بین رفت؟ آیا آنها در این امر موفق بودند؟ آیا مردم از حضور آنها راضی هستند؟

محمدالله حیدری سفیر پیشین افغانستان در دمشق در برنامه «باخبر» گفت: مدت چهارده سال است که در افغانستان با یک هیاهو و سرو صدای بین المللی به نام مبارزه با تروریست ها در افغانستان مشغول هستیم. متحدان جهانی از تمامی دنیا در اینجا سرازیر شدند. ناتو سیزده سال قبل با متحدان منطقه ایشان در افغانستان آمدند و در اینجا مستقر شدند.

وی ادامه داد: وقتی ناتو چهارده سال پیش در افغانستان آمد، سه موضع محوری را اعلام کرد. مبارزه با تروریزم، آیا آنها در این چهارده سال تروریزم را از بین بردند؟ خیر، نه تنها امنیت تامین نشد بلکه جنگ و ناامنی در کشور بیشتر شد و حتی باعث به وجود آمدن گروه جدیدی به نام داعش شد. حکومت داری خوب از جمله اهداف دیگری بود که آنها برای ورودشان تعریف کرده بودند. متاسفانه آنها در این قسمت نیز به موفقیت نرسیدند. هم حکومت و هم ناتو باید در برنامه هایی که در افغانستان دارند، تجدید نظر کنند. در این لحظه مردم افغانستان علامت سوالی در پیش روی ناتو گذاشته اند که آیا شما که برای مبارزه با تروریزم به افغانستان آمده بودید، تروریزم را از بین بردید؟ یا آن را گسترش دادید و تقویت شدند؟

وی در خصوص نظر رییس جمهور قبلی در خصوص آمریکا گفت: کرزی در اواخر حکومت خود جارو جنجال زیادی داشت. انتقادات و حملات شدید برروی مواضع آمریکا وارد کرد اما متاسفانه این انتقادات را در اوایل حکومت خود مطرح نکرد و شش ماه مانده به پایان حکومتش، اعلام کرد که ناتو برای این نیامده که برای مردم افغانستان امنیت بیاورد، نیامده که اردوی افغانستان را بسازد، نیامده که اردوی افغانستان را مستقل نماید و نیامده که اقتصاد کشور رو به بهبود شود. کرزی باید این موضوع را سیزده سال قبل مطرح و اعلام می کرد.

حیدری معتقد است، آمریکا باید رویکرد حضور خود رادر افغانستان تغییر دهد و افزود: متاسفانه آمریکا بر مبنای اهداف استخباراتی خود به افغانستان آمده بود. این بار هم اگر در چارچوب برنامه های قبلی شان بیایند و حکومت افغانستان فقط نظاره گر باشد، اوضاع از این بهتر نخواهد شد و شاید بدتر هم شود و دل ناتو هم هیچگاه به حال مردم افغانستان نمی سوزد.

وی رابطه با کشورهای بزرگ را مستلزم هوشیاری سیاسی می داند و می گوید: وجود قدرتهای بزرگ و تاثیرگذاری که در جهان وجود دارند، هیچگاه دل شان به حال کشورهای ضعیف نمی سوزد. کشورهای ضعیف که خواه ناخواه با کشورهای بزرگ رابطه و همکاری دارند باید هوشمندانه با این کشورها در تعامل باشند و مراقب باشند که در این روند از منافع خود چشم پوشی نکنند. حکومت افغانستان هم نباید هیچگاه خود را تسلیم اهداف متحدان خارجی نکنند. چرا که آنها اهداف خاص خود را دارند.

حیدری در خصوص درخواست کمک نظامی افغانستان از روسیه گفت: امروز روس ها تبدیل به تنها نیرویی شده اند که عملاً در صدد از بین بردن داعش هستند. روسیه در سوریه که نقطه تعیین کننده معادلات سیاسی و نظامی جهان است، به صورت بسیار قدرتمند حضور پیدا کرده و مشغول مبارزه جدی و سرنوشت ساز با داعش و تروریست است. هم اکنون در افغانستان بحث بر سر این است که آمریکا اراده ای واقعی برای از بین بردن تروریست ندارد و حتی برخی بر این عقیده اند که خود باعث به وجود آمدن داعش و دیگر گروه های تروریستی شده است. بنابراین حالا اگر تروریست در سوریه از بین برود این کار به نام روسیه، ایران و چین ختم می شود.امروز حکومت وحدت ملی مانند حکومت قبلی به این نتیجه رسیده اند که متحد جهانی ما ناتو، در مبارزه جدی با تروریست اراده ای ندارد. بنابراین آنها بر آن شدند که از روسیه نیز در این جهت همکاری و کمک بطلبند.

Comments are closed.