وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

به مناسبت هفته وحدت نمایشگاه خوشنویسی برگزاری شد

انجمن خوشنویسان افغانستان با همکاری رایزنی جمهوری اسلامی ایران و وزارت اطلاعات فرهنگ نمایشگاه خوشنویسی را به مناسبت میلاد پیامبر اسلام و هفته وحدت برگزار کردند.
به گزارش خبرگزاری آوا، در افتتاح این نمایشگاه؛ نمایندگان وزارت اطلاعات و فرهنگ، رایزنی فرهنگی کشور ایران و جمعی از خشنویسان و دوست داران این هنر زیبا حضور داشتند.
در این نمایشگاه حدود ۴۰ اثر از خوشنویسان افغان و حدود ۵۰ تابلو از هنرمند ایرانی – اسماعیل دارابی منش- به نمایش گذاشته شده است. محمدهاشم شارق، نماینده وزارت اطلاعات و فرهنگ در افتتاح این نمایشگاه گفت که برگزاری چنین نمایشگاه هایی باعث تقویت و تحکیم روابط بین ایران و افغانستان می شود.
آقای شارق ضمن تحسین هنر خوشنویسی در کشور افزود که هنرمندان افغان نیز به ابتکارات خوبی در چند دهه اخیر دست یافته اند. ناصر جهانشاهی، رایزن فرهنگی ایران ضمن تقدیر از مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ و تبریک میلاد نبی اسلام گفت که هنر آرام کننده روح متلاطم انسان است.
آقای جهانشاهی افزود که هنر خوشنویسی در جغرافیای افغانستان و ایران قدمت دیرینه ای دارد و برگزاری چنین نمایشگاه هایی در تعالی هنر خوشنویسی موثر می باشد. وی اظهار کرد که هنر وسیله ای برای تحقق دوستی ها می باشد.رایزن فرهنگی کشور ایران به خوشنویسان افغان نیز وعده داد که در اینده نزدیک هماهنگی های لازم برای برگزاری اثارشان در ایران را فراهم نماید. این نمایشگاه در حالی به مناسبت هفته وحدت در کابل برگزار می شود که از دوازدهم ربیع الاول تا هفدهم ربیع الاول توسط امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به نام هفته وحدت مسمی گردیده است.
ناصر جهانشاهی علاوه کرد که بسیار خوب است که از میلاد نبی بزرگ اسلام به جای یک روز یک هفته تجلیل گردد.
لازم به ذکر است که این نمایشگاه توسط هنرمندان افغان و هنرمند ایرانی در کابل برگزار می شود که تولید نرم افزارهای کمپیوتری کارهای مشابهی را خلق می کند. سلطان علی ارزگانی، رئیس انجمن خوشنویسان اما می گوید که ساخت چنین نرم افزارهایی باعث کمک به هنرمندان خوشنویس می شود و بسیار نادر می باشد که غیر خوشنویس توانایی چیدمان حروف را داشته باشد. آقای ارزگانی گفت که تنها مشکلی که ساخت چنین نرم افزارهای خلق کرده است، اینست که جنبه تجاری کار خوشنوسی را لطمه زده است.
وی افزود که این لطمه به خوشنویسانی است که به جنبه تجاری کار می اندیشند.
لازم به ذکر است که نماینده وزارت اطلاعات فرهنگ گفت که در ماه ثور نمایشگاهی دیگری در ولایت بامیان برگزار خواهد شد.
او افزود که هنرمندان می توانند آثار خود را از طریق وزارت اطلاعات و فرهنگ برای برگزاری نمایشگاه ارسال نماید.

Comments are closed.