وب سایت خبر گزاری عقاب نیوز | Oqab News
عقاب نیوز، خبرگزاری عقاب | Oqab News

حامد کرزی: پیمان را امضا نکردم؛ چون به آن شک داشتم!

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان از سیاست امریکا در قبال کشورش به شدت انتقاد نموده و می گوید که غرب و امریکا نتوانستند توقعات مردم افغانستان را برآورده سازند.
آقای کرزی که ۱۳ سال رییس جمهور افغانستان بود در مصاحبه اختصاصی خود با رادیو آزادی اظهار داشت که امریکا و غرب با وجود تایید این مطلب که پناهگاه های تروریستان در خاک پاکستان است، علاقه ای به سرکوب تروریستان در خاک پاکستان نداشت.
وی تصریح نمود که در ملاقات های خصوصی مقامات غربی تصدیق می کردند که این پناهگاه ها در پاکستان وجود دارند؛ ولی سعی می کردند بر آن پرده بیاندازند و حتا از افغانها خواهش می کردند، که در این مورد خاموشی اختیار کنند و وقتی که او صحبت کردن را در این مورد آغاز کرد روابط متشنج شد.
رییس جمهور پیشین افغانستان روابط کشورش را با امریکا به یک کودک تشبیه می کند که با یک پهلوان قدرتمند رو به رو شده است. به گفته وی؛ این پهلوان کودک هفت ـ هشت ساله را در خیابان ها مورد ضرب و شتم قرار می دهد و این کودک چاره دیگری به جز از فریاد زدن نداردآقای کرزی افزود: من به جز از بلند کردن صدا راه دیگری برای نجات افغانستان از بی اعتدالی، خشونت و بدرفتاری حضور قوای خارجی نداشتم و باید با صدای بلند فریاد می زدم و با استفاده از حربه بیان برای جلوگیری آنها هشدار می دادم.
او همچنین خاطرنشان ساخت که او احساس کرد که امریکا منافع وسیعتری دارد و او سعی می کرد که در تلاش های امریکا برای رسیدن به منافع خودش، منافع افغانستان پامال نشود.
رییس جمهور پیشین افغانستان با بیان این مطلب که مقامات امریکایی هیچ تعهدی در قبال توافقات خود ندارد بیان داشت که امریکا تعهد نمود که اگر افغانستان مورد تعرض قرار بگیرد از آن دفاع خواهد کرد؛ اما وقتی که حملات از پاکستان بخاک افغانستان صورت گرفت؛ امریکا نه تنها بر علیه آن اقدام نکرد بلکه کوشش نمود که آنرا پنهان و یا رد کند.
آقای کرزی اظهار داشت که بعد از این حوادث او در مورد نیت امریکا شک پیدا کرد و از این رو پیمان امنیتی را امضا نکرد.
وی همچنین بر خالی گاه ها در برنامه های بازسازی امریکا و جامعه جهانی در افغانستان انتقاد کرد و گفت این برنامه های آنها منبع فساداداری و جدایی در بین مردم کشور شده بود.
رییس جمهور پیشین افغانستان تاکید نمود که نمی تواند ماموریت نظامی زیر رهبری امریکا را در افغانستان کاملا ناکام عنوان کند.
آقای کرزی تصریح نمود: من نمی توانم آنرا کاملاً ناکام بخوانم؛ ولی می توانم بگویم این ماموریت چیزی را که ما توقع داشتیم برای ما نیاورد.
گفتنی است که آقای کرزی در سال های اواخر ریاست جمهوری خود به شدت سیاست غرب ستیزی را به پیش گرفته بود و حتا با وجود فشارهای زیاد داخلی و خارجی حاضر به امضای توافقنامه ی امنیتی میان کابل- واشنگتن نشد.

Comments are closed.