خبر های مهم
خانه / افغانستان / نگرانی از احتمال جنگ نیابتی پاکستان و هند در افغانستان؛ دیپلماسی فعال بازدارنده است

نگرانی از احتمال جنگ نیابتی پاکستان و هند در افغانستان؛ دیپلماسی فعال بازدارنده است

شماری از آگاهان سیاسی ضمن ابراز نگرانی از احتمال جنگ نیابتی دیگر در کشور در پی تشدید تنش میان پاکستان و هند در افغانستان می‌گویند که دیپلماسی فعال تنها عامل بازدارنده جنگ نیابتی در کشور است.

در پی افزایش تنش میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد، پس از حمله مرگبار انتحاری بر نیروهای پولیس هند در منطقه کشمیر، سفیر پاکستان در کابل گفت که در صورت حمله هند بر پاکستان، روند صلح افغانستان متاثر خواهد شد. سخنگوی ارتش پاکستان نیز در تازه‌ترین اظهاراتش گفته، حمله هند بر پاکستان بر روند صلح افغانستان تاثیر منفی می‌گذارد.

این مساله نگرانی‌هایی را مبنی بر احتمال جنگ نیابتی پاکستان و هند در افغانستان بالا برده است.

سرور دانش معاون دوم رییس جمهور نیز روز گذشته با اشاره تلویحی به این مساله گفت که کشورهای منطقه و جهان تسهیل کننده روند صلح اند و آنان نباید زیرنام همکاری در روند صلح، جنگ نیابتی دیگر را بر افغانستان تحمیل کنند.

همچنین، برخی آگاهان سیاسی در افغانستان نیز می‌گویند که منافع برخی کشورها در منطقه در تعارض به هم قرار دارند و احتمالاً این تعارض بر افغانستان تاثیر منفی بگذراد.

امین حیدری استاد دانشگاه در این خصوص گفته: “منافع برخی کشورها در افغانستان دچار تعارض شده است و در این شرایط ایجاب می‌کند که دولت، سیاستی را در پیش گیرد تا تعادل در روابط خارجی کشور به وجود آید.”

آقای حیدری افزود، سیاست تعادل محور افغانستان در شرایط کنونی، از یک سو روابط حسنه را با قدرت‌های منطقه‌ای ایجاد می‌کند و از جانبی دیگر اجازه نمی‌دهد تضاد منافع کشورهای دیگر، افغانستان را به سمت بحران بکشاند.

او گفت: “افغانستان با یک دیپلماسی فعال می‌تواند از تضاد منافع کشورها و جنگ نیابتی در کشور جلوگیری و دست‌های مداخله گر را قطع کند.”

به گفته او، در حال حاضر حرکت‌های دولت، جامعه را به سمت واگرایی پیش می‌برد و این مساله وضعیت را پیچیده تر کرده و اگر حکومت نتواند عوامل مختلف داخلی را جمع کند، جلو مداخلات کشورهای بیرونی و احتمال آغاز جنگ نیابتی دیگر را هم گرفته نخواهد توانست.

از سوی هم، نعیم نظری رییس شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر نیز می‌گوید، افغانستان به میدان رقابت و یاهم میدان تقابل بین قدرت‌های منطقه‌ای تبدیل شده و هرگاه پاکستان احساس ناامنی کند، تلاش می‌کند مشکلات خود را در میدان افغانستان بکشاند.

او گفت: “متاسفانه افغانستان در برابر پاکستان، ضعیف است و پاکستان همواره در افغانستان با هند رقابت می‌کند؛ اسلام ‌آباد با رویکرد هژمونیک با افغانستان برخورد دارد که این مسئله مورد قبول مردم و حکومت افغانستان نیست.”

این آگاهان سیاسی معتقد اند که حکومت افغانستان از طریق دیپلماسی نباید فرصتی را مساعد کند تا از خاک افغانستان بر علیه منافع کشورهای دیگر استفاده شود؛ در غیر آن تامین صلح در کشور کار دشواری خواهد بود.

نگرانی از احتمال جنگ دیگر رقابتی پاکستان و هند در افغانستان در حالی بالا گرفته است که مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان اخیراً تشدید شده است. پاکستان به عنوان تسهیل‌کننده این مذاکرات است. اما آگاهان همچنین، بر این باور اند که اظهارت اخیر مقام‌های پاکستانی در خصوص احتمال حمله هند بر پاکستان و احتمال تاثیر گذاری آن بر روند صلح افغانستان، در واقع اسلام آباد تلویحاً از امریکا می‌خواهد که پا به عرصه گذاشته و از بروز اختلافات جلوگیری کند.

وحید فرزان

آیا دست غنی از کمیسیون‌های انتخاباتی کوتاه شد؟

درباره‌ی خبرگزاری عقاب

عقاب؛ بیانگر آرمان های دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شماست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*