خبر های مهم
خانه / اقتصاد و تجارت / از معمای کابل بانک تا مرگ مشکوک شیرخان فرنود!

از معمای کابل بانک تا مرگ مشکوک شیرخان فرنود!

شیرخان فرنود، رییس پیشین کابل بانک که برخی از او به عنوان بنیانگذار بانکداری نوین در کشور نیز یاد می‌کنند، روز گذشته در زندان بگرام درگذشت. حکومت افغانستان علت مرگ وی را )حمله قلبی(توصیف کرد، اما گزارش‌هایی به رسانه‌ها درز کرده که آقای فرنوت در صحت کامل به سر می‌برده و مریضی قلبی نداشته است؛ این را امروز یکی از اعضای خانواده او نیز گفته است. خانواده آقای فرنوت همچنان مدعی‌اند که آثاری از شکنجه نیز در جسد او دیده‌اند.
آقای فرنود چهار سال پیش از سوی دادگاه عالی کشور(ستره محکمه) به دلیل آنچه که «اختلاس مالی» گفته می‌شد، به 10 سال زندان و پرداخت 334 میلیون دالر محکوم شده بود. آقای فرنوت زمانی که پرونده‌اش زیر ذره‌بین دستگاه عدلی و قضایی کشور بود، افشاگری های زیاد کرد.
باری به تاریخ 24 عقرب 1391 در نخستین نشست علنی دادگاه آقای فرنوت گفت که )رییس جمهور کرزی، خلیل فیروزی، حسین فهیم و دادستانی کل کشور(لوی سارنوالی) در بحران کابل بانک دخیل هستند.(
بنیانگذار کابل بانک در آن نشست همچنان افزود که حدود 20 میلیون دالر از پول‌های گم‌شده‌ی این بانک در پیکارهای انتخاباتی حامد کرزی به مصرف رسیده و همچنان حسین فهیم(یکی از سهامداران کابل بانک) برادر مارشال محمد قسیم فهیم در حدود 178 میلیون دالر از این بانک بدهکار است.
عمر زاخیلوال سفیر فعلی افغانستان در پاکستان و زلمی خلیلزاد نیز از جمله متهمان پرونده کابل بانک هستند که گفته می‌شود در بحران این نهاد اقتصادی دخیل بوده‌اند؛ چنانچه حتی مرگ فرنوت در زندان بگرام و بحث تعیین آقای خلیلزاد به عنوان نماینده امریکا در امور افغانستان را نیز برخی‌ها در شرایط فعلی مشکوک و مرتبط می‌دانند.
با این‌همه، اکنون سوالی را می توان پیش کشید و آن این‌که با تمامی ابهامات، دست‌ها و عواملی که در بحران کابل بانک سهیم و دخیل بودند، چرا همه عاملان این پرونده از سوی نهادهای عدلی و قضایی کشور مورد بازپرس قرار نگرفتند! پرونده کابل بانک متهمان درشت و زورمندی در پس پرده داشت که قانون نخست باید تکلیف آن‌ها را روشن می‌کرد. متهمان اصلی قضیه کابل بانک افراد زورمند، حکومتی و مافیا بودند که دستگاه عدلی و قضایی کشور به هر دلیلی عاجز از پیگرد آنها بوده و هست.
حکومت آقای کرزی و غنی هردو نتوانستند پرونده کابل بانک را به گونه شفاف و عادلانه بررسی کنند. هرچند آقای غنی در اوایل حکومتش تاکید بر بررسی همه‌جانبه و عادلانه پرونده کابل بانک داشت اما تاهنوز که هنوز است عاملان اصلی این پرونده در خانه‌های رهایشی شان آرمیده‌اند و هرازگاهی مهمان شب و روز دسترخوان ارگ هستند.
شیرخان فرنوت فقط یکی از متهمان بود. متهمان درشت دیگری همانند محمود کرزی، حسین فهیم، عمرزاخیلوال وزیر پیشین مالیه و تنی چند دیگر اکنون یا سمت حکومتی دارند و یا هم با خیال راحت به کار و بارهای شخصی و سیاسی شان سرگرم‌اند.
آنچه مسئله بحران کابل بانک را پیچیده و پرچالش کرده نبود یک ساختار و دستگاه عدلی و قضایی عادلانه است که بتواند پنبه را از پنبه دانه جدا کند و مجرم را از متهم تفکیک کند. در واقع، دستگاه عدلی و قضایی افغانستان، تاثیرپذیر از محیط سیاسی، حکومتی و قومی است و اینگونه عوامل در بسا پرونده‌ها و قضایا باعث انحراف مسیر قانونی محاکم شده است.
بحران کابل بانک و حجم سنگینی از فساد و خیانتی که در آن به کار رفت، ایجاب می‌کرد که تمامی عاملان این پرونده به دور از هرگونه تعلق و وابستگی سیاسی، حزبی و قومی، به دادگاه کشانده شوند و با آن‌ها برخورد شود، اما نتیجه‌ای که این پرونده بیرون داد نه‌تنها که قناعت ملی را فراهم نکرد و عدالت را به کرسی ننشاند، بلکه لکه و بدنامی دیگری نیز برای دستگاه عدلی و قضایی ایجاد کرد.
ضیا موسوی
40098626_1399426370188881_698196059800731648_n

درباره‌ی خبرگزاری عقاب

عقاب؛ بیانگر آرمان های دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شماست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*