آخرین خبرها
خانه / آرشیف

آرشیف

صلح پایدار و ضرورت تغییر استراتژی دولت افغانستان

taliban2018915

از گذشته‌ها تا کنون امنیت یکی از اساسی ترین نیازهای اولیه بشری بشمار می‌رفته است. به همین لحاظ عده ای از پژوهشگران حوزه توسعه، امنیت را نتیجه توسعه و عده ای دیگر آنرا مبنا و ضرورت ایجاد توسعه دانسته اند. همچنین به باور عده ای از نظریه پردازان «قرارداد اجتماعی»، اصلی ترین عاملی که سبب ایجاد دولت‌های مدرن امروزی گردیده ... بیشتر بخوانید »

اعتراف به ابعاد گسترده جنگ؛ آیا شمال افغانستان به وضعیت بدتر از حال گذار خواهد کرد؟

forces0

در تازه‌ترین حوادث امنیتی افغانستان در چند ولایت شمالی این کشور، بیش از ۶۰ سرباز و پولیس افغانستان کشته شده‌اند. پاسگاه‌های امنیتی در ولایت‌های جوزجان، سمنگان و قندز هدف حمله طالبان قرار گرفته است. شدت جنگ بیشتر در ولایت سرپل بوده و فرمانده پولیس این ولایت گفته است که )طالبان یک پایگاه نظامی را به محاصره خود درآورده و اگر ... بیشتر بخوانید »

از خاطرات (جان کری) تا رمز و راز تشکیل حکومت وحدت ملی

146253_662

جان کری، وزیر خارجه پیشین امریکا در دولت باراک اوباما، با انتشار کتاب خاطراتش، در مورد افغانستان نوشته است که طرح ایجاد حکومت وحدت ملی از محمد اشرف غنی، رییس جمهوری فعلی افغانستان بود و او تنها از آن طرح حمایت کرده است. وی که هفته گذشته کتاب خاطراتش را منتشر کرده، در بخش‌های از آن به صورت فشرده در ... بیشتر بخوانید »

چرایی ناکامی پروژه ها در افغانستان

3-2-2

ناکامی پروژه ها در افغانستان یک بحث جدید و ناشناخته نیست. در هفده سال گذشته مردم این کشور شاهد ناکامی ده ها و صدها پروژه در مناطق شان بوده اند. این ناکامی ها حالا دیدگاه مردم را نسبت به پروژه تغییر داده و هر جا نامی از پروژه گرفته شود، شایبه‌ای از خیانت، سؤ استفاده، بهره برداری شخصی، اختلاس و ... بیشتر بخوانید »

مشاور غنی: حنیف اتمر،۹۰۰ مشاور خیالی استخدام کرده بود!

n00084044-b

به حواله منبع خاص، حنیف اتمر ۹۰۰ مشاور خیالی با معاشات گزاف دالری در تشکیل شورای امنیت استخدام کرده بود. این مطلب از سوی فضلی مشاور ارشد رئیس جمهور و چهره جوان خیلی مقرب به دکتر غنی نقل شده است. گفته می شود این جوان در پشت تمام فیصله های ارگ نقش اساسی و تعیین کننده دارد. مشاور دکتر غنی ... بیشتر بخوانید »

جنگ افغانستان مرگبارتر از جنگ سوریه است

971537078185

کارشناسان هشدار دادند که با توجه به تشدید درگیری‌ها در افغانستان در سال جاری میلادی شمار تلفات افغانستان در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۲۰ هزار نفر خواهد رسید و از تعداد تلفات جنگ سوریه در این سال عبور خواهد کرد. گروه جهانی بحران جان باخته های نبردها در افغانستان در سال روان بیشتر از جان باخته های جنگ سوریه ... بیشتر بخوانید »

تروریسم و کمبود آب؛ کدام یک خطرناکتر است؟

terrorism2018916

تروریسم یک پدیده خطرناک و بیرحمی است که زندگی انسان های بی گناه را به منظور رسیدن به مقاصد غیر انسانی می گیرد. تروریسم بر هیچ کس رحم نمی کند. افراد ملکی، نظامی، جوان، پیر، زن و مرد برای آنها فرقی ندارد. همه در لای چرخ کشتار گروه های تروریستی نیست و نابود می شوند. تنها کسانی نجات می یابند ... بیشتر بخوانید »

نیمی از مردم افغانستان نسبت به کمیسیون مستقل انتخابات بی‌اعتبارند

آنلاین

یافته‌های یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که نیمی از پاسخ دهندگان (مردم افغانستان)، نسبت به کمیسیون مستقل انتخابات بی‌اعتبارند و نظر مساعدی ندارند. این پژوهش زیر نام )اصلاح نظام انتخاباتی و تجربه‌ی انتخابات پارلمانی در افغانستان(از سوی انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان انجام شده است. در این پژوهش آمده که به‌طور کلی مردم افغانستان نسبت به کمیسیون مستقل انتخابات اعتمادی ندارند ... بیشتر بخوانید »

گزارش مفتشان حقوق بشر سازمان ملل از کشتار مسلمانان میانمار

میانمار

به گزارش رویترز، مفتشان حقوق بشر سازمان ملل متحد، بررسی وتحقیقات خود را طی گزارشی در خصوص نسل کشی مسلمانان میانمار را نشر کردند. در این گزارش آمده است اردوی میانمار مرتکب کشتار گسترده‌ مسلمانان شده و آن‌ها را مورد تجاوز جمعی قرار داده است. لوی درستیز اردو و ۵ جنرال آن باید به جرم ارتکاب شنیع‌ترین جرایم بشری محاکمه ... بیشتر بخوانید »

شناسنامه مختصر شاعران معاصر افغانستان/ ساجده نیکزاد

Capture

۱ – نام و تخلص: ساجده نیک زاد ۲ -نام پدر: مرتضی نیک زاد ۳ – سال و محل تولد: سال 1371 خورشیدی در ناحیه کارته شهر کابل زمینی شده است. ۴- تحصیلات: لیسانس کدری از رشته حقوق ۵ -فعالیت های فرهنگی و ادبی: مجری ده ها محافل ادبی و فرهنگی و نشر اشعار در نشریه های داخلی و خارجی. ... بیشتر بخوانید »